Trwa ładowanie...
29-06-2009 14:10

Upały przyczyną samobójstw!

Upały przyczyną samobójstw!Źródło: Jupiterimages
d16hq40
d16hq40

* Może wyda się to niektórym z Was dziwne, ale fakt nie występowania wielkich upałów, zmniejsza ryzyko popełnienia samobójstwa. Jak udowodnili naukowcy to właśnie podczas upałów rośnie liczba samobójstw.*

Kiedy na dworze jest gorąco jesteśmy o wiele bardziej drażliwi i skłonni do irytacji. Wnioski te pochodzą z analiz ponad 50 tys. samobójstw, które popełniono w Anglii i Walii w latach 1993-2003.

Wykazały one, że skala samobójstw zaczynała wyraźnie rosnąć, gdy średnia dzienna temperatura osiągała 18 st. C. Gdy średnia dzienna temperatura przekraczała 18 st. C, jej dalszy wzrost o każdy kolejny stopień przynosił niemal czteroprocentowy wzrost liczby samobójstw.

Dr Lisa Page, która czuwała nad tym przedsięwzięciem, wyjaśnia, że jest wiele możliwych przyczyn związku upału i samobójstw. Naukowcy sugerują, że najbardziej prawdopodobne wyjaśnienie ma naturę psychologiczną. Jak dodała, przy wyższej temperaturze u niektórych osób pojawia się większa skłonność do poirytowania, agresji i porywczości.

d16hq40

Page i jej zespół nie wykluczają, że efekt ten wiąże się ze stężeniem w mózgu hormonu serotoniny, która m.in. wpływa na nastrój. Wcześniej wykazano, że w miesiącach letnich jej poziom spada. Jest też inna możliwość wyjaśnienia zjawiska. Skala samobójstw może być związana z tendencją do picia w upały większej ilości alkoholu - dodają naukowcy.

Naukowcy obliczyli, że podczas fali upałów w 1995 r. liczba samobójstw zwiększyła się o niemal 47 proc. Wydaje się, że o wiele mniejszy skutek miała podobny fala upałów w 2003. Możliwe, że było tak dlatego, iż wysokie temperatury przyszły w dwóch różnych momentach, dając ludziom chwilę na odpoczynek i przystosowanie się.

Podczas 11-letniego okresu, jaki objęto badaniami, średnia temperatura w Anglii wynosiła 18 st. C przez 222 dni. W tych właśnie dniach doszło do 53,623 samobójstw - średnio 13,3 dziennie. Trzy czwarte samobójstw popełnili mężczyźni. Taka proporcja utrzymywała się przez cały badany okres. Stosunkowo najwięcej samobójstw zdarzało się 1 stycznia. Podobna tendencja dotyczyła poniedziałków. Liczba podobnych zdarzeń malała w kolejnych dniach tygodnia. Wyniki badania publikuje pismo "British Journal of Psychiatry".

Być może jest też tak, że w Wielkiej Brytanii, upały zakłócają naturalny stan rzeczy jakim jest wieczny deszcz. Ludzie czują się dziwnie, a ich poczucie bezpieczeństwa zdecydowanie się obniża.

Jeżeli jednak przyjmiemy, że badania te mają również przełożenie na Polaków, w trosce o dobrą kondycję naszego społeczeństwa winniśmy życzyć sobie chłodnego lata.

_(PAP) zan/, wp.pl/serg_

d16hq40
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16hq40