Trwa ładowanie...
d2t0p47
Męskie sprawy

Urazy głowy można wykryć wiele miesięcy od wstrząśnienia mózgu

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Urazy głowy można wykryć wiele miesięcy od wstrząśnienia mózgu
(AFP)
d2t0p47

Uszkodzenia spowodowane wstrząśnieniem mózgu można wykryć w wiele miesięcy później, gdy pacjent czuje się już zupełnie dobrze - wynika z badań opublikowanych na łamach "Neurology".

Wstrząśnienie mózgu (popularnie, choć nieprawidłowo nazywane "wstrząsem mózgu") jest częstym następstwem urazu głowy. Typowym objawem jest pourazowa utrata przytomności, trwająca zwykle mniej niż godzinę. Urazy prowadzące do wstrząśnienia mózgu często zdarzają się w boksie, rugby czy futbolu amerykańskim.

Uderzenie w głowę sprawia, że wprawiony w ruch mózg obija się o ściany czaszki, wewnątrz której "pływa" w płynie mózgowo-rdzeniowym. Może dojść do krwawienia, uszkodzenia komórek nerwowych lub obrzęku. Jak wynika z badań, powtarzające się wstrząśnienia mózgu nasilają ryzyko utraty pamięci, gorszej koncentracji i przedłużających się bólów głowy.

d2t0p47

Zespół doktora Andrew Mayera z Uniwersytetu Nowego Meksyku przeprowadził badania mózgu 50 sportowców, którzy kilka miesięcy wcześniej doznali łagodnego wstrząśnienia mózgu oraz 50 zdrowych osób. Problemy z pamięcią, bóle i zawroty głowy ustępowały po kilku tygodniach, jednak jeszcze cztery miesiące po urazie dawało się zauważyć nieprawidłowości w przepływie płynu mózgowo-rdzeniowego.

Sugeruje to, że proces zdrowienia trwa dłużej. Dr Mayer porównuje wstrząśnienie mózgu do oparzenia, w przypadku którego ból ustępuje na długo przed zakończeniem procesu zdrowienia.

Zdaniem autorów badań, sportowcy mogą wracać do akcji zbyt szybko (w USA zwykle po tygodniu lub 10 dniach), a samo wstrząśnienie mózgu nie jest traktowane dość poważnie.

- O ile po urazie kolana zawodnik ma trzymiesięczną przerwę, to po urazie głowy często wraca na boisko wkrótce po odzyskaniu przytomności, gdy tylko potrafi odliczyć do dziesięciu wspak - zauważa wypowiadający się dla BBC prof. John Hardy z londyńskiego University College.

d2t0p47

Profesor Hardy jest zwolennikiem wyeliminowania boksu, ponieważ powtarzające się urazy u bokserów mają związek z rozwojem demencji w późniejszym okresie życia. Wiele małych urazów w krótkim czasie może mieć poważniejsze następstwa niż jeden większy. (PAP)

pmw/krf/Ijuh

Zobacz: Muhammad Ali. Moje życie, moja walka

d2t0p47

Podziel się opinią

Share

d2t0p47

d2t0p47