Uszczelnij swój dom, chroń go przed chłodem!
Dom w założeniu jest miejscem, które ma być ciepłe, przyjazne użytkownikom, bezpieczne i czyste. Do spełnienia tych wszystkich warunków konieczne jest dokładne przemyślenie wszelkich kwestii technicznych zmierzających do wykończenia domu. Tylko wtedy, gdy wszystkie te elementy "zagrają" ze sobą, możliwe jest uzyskanie optymalnego gospodarowania ciepłem i zapobiegania rozprzestrzeniania się hałasów czy pyłów pomiędzy pomieszczeniami.
26.07.2019 | aktual.: 26.07.2019 14:47
Uszczelnianie drzwi dla ochrony przed zimnem
Uszczelki do drzwi najczęściej stosuje się w domach wolnostojących czy w starszych mieszkaniach. Podzielić je można na zewnętrzne i wewnętrzne, co oznacza oczywiście rodzaj drzwi, w których mają być montowane. Co za tym idzie – mogą mieć różną odporność na konkretne warunki. W przypadku drzwi nowych, prosto z salonu, zazwyczaj nie jest konieczne stosowanie uszczelek, również do drzwi zewnętrznych.
Jednak wiele osób decyduje się na pozostawienie w swoim domu solidnych, drewnianych drzwi i potrzebuje jedynie delikatnego ich doszczelnienia, by dobrze mogły spełniać swoją funkcję. Uszczelki do drzwi zewnętrznych pozwalają chronić przed wnikaniem zimna, a także przed uciekaniem ciepłego powietrza na zewnątrz, gdy drzwi są zamknięte.
Stosuje się również uszczelnianie w drzwiach wewnętrznych. Ma to swoje uzasadnienie na przykład w sypialniach, w których zwykle stosujemy niższe ogrzewanie dla lepszego komfortu snu, więc zależy nam, aby ta temperatura nie zmieniała się zanadto. Wszelkie drzwi od ganków i przedpokojów również powinny zostać wyposażone w solidną uszczelkę. Te pomieszczenia zwykle są nieogrzewane, dlatego poprzez uszczelki chronimy inne pomieszczenia przed wnikaniem do nich zimna z korytarza.
Dla ochrony przed hałasem czy zapachami
Są również inne funkcje, które spełniają uszczelki do drzwi we współczesnych domach. Ochrona przed hałasami dobiegającymi z poszczególnych pomieszczeń jest nie bez znaczenia. W domu każdy z nas chce się czuć swobodnie; oglądając film w swoim pokoju czy słuchając nieco głośniej muzyki, nie chcemy zakłócać spokoju wypoczynku jakiegokolwiek innego domownika. W drzwiach wewnętrznych ochrona przed hałasami jest więc cechą szczególnie ważną. Można także zastosować uszczelkę w drzwiach kuchennych, dla ochrony przed przenikaniem zapachów gotowania, czy w łazience – przed przenikaniem wilgoci i łazienkowych zapachów.
Istota działania uszczelek
Działanie uszczelek jest bardzo proste i każdy jest w stanie samodzielnie uporać się w ich przyklejeniem. Uszczelki do drzwi to po prostu długie taśmy syntetycznego materiału, którymi okleja się drzwi dookoła w miejscu, w którym nie będą one utrudniały domykania drzwi. Wiele uszczelek pozwala też na gładsze, mniej hałaśliwe ich przymykanie, co ma szczególne znaczenie w przypadku drzwi zewnętrznych. Dzięki dobraniu uszczelki do odpowiedniej powłoki znajdującej się na drzwiach można uzyskać naprawdę solidne przytwierdzenie jej do drzwi, bez odklejania i konieczności poprawek.
Chronią one także przed osadzaniem się na nich lodu, szronu i przenikaniem do środka wilgoci. Wybierając uszczelki do swoich drzwi, warto mieć na uwadze nie tylko to, w jakich warunkach te drzwi pracują, ale też z jakiego materiału są wykonane i czego oczekujemy od uszczelek.