Uwaga na gazowane napoje! Są groźniejsze, niż myślimy
18.08.2015 | aktual.: 27.12.2016 15:00
Długi czas panowało przekonanie, że największym zagrożeniem dla zdrowia konsumentów w napojach bezalkoholowych jest cukier. Nowe badania naukowe wskazują jednak, że jeszcze szkodliwsze mogą być same bąbelki, czyli dwutlenek węgla. Według naukowców niszczy on nasze zęby, kości, a także działa negatywnie na mózg podobnie jak niektóre poważne choroby i w ten sposób skrócić nam życie.
Długi czas panowało przekonanie, że największym zagrożeniem dla zdrowia konsumentów w napojach bezalkoholowych jest cukier. Nowe badania naukowe wskazują jednak, że jeszcze szkodliwsze mogą być same bąbelki, czyli dwutlenek węgla.
Według naukowców niszczy on nasze zęby, kości, a także działa negatywnie na mózg podobnie jak niektóre poważne choroby i w ten sposób skrócić nam życie.
Wpływem gazowanych lemoniad na zdrowie zajął się między innymi zespół badawczy z uniwersytetu w australijskim Sydney. Naukowcy porównali reakcje dwóch grup myszy laboratoryjnych na spożywane napoje. Pierwsza grupa piła przez okres trzydziestu dni słodką, gazowaną lemoniadę, druga grupa otrzymywała jedynie czystą wodę.
Wyniki zaskoczyły badaczy. Okazało się, że napoje gazowane doprowadziły do szeregu zmian w mózgu myszy. Zwierzęta z pierwszej grupy przejawiały nadaktywność, a w ich mózgu zmienił się poziom niemal 300 różnych białek.
Poważne ryzyko
Naukowcy ostrzegają, że podobne zmiany w mózgu występują u ludzi cierpiących na poważne choroby, takie jak nowotwory czy Alzheimer. W wyniku nadmiernego spożycia napojów gazowanych może dojść także do zawału serca, rozwoju cukrzycy, otyłości, łamliwości kości, raka prostaty lub trzustki.
Nasze badania wskazują, że długotrwała konsumpcja takich napojów zamiast wody może prowadzić do zmian w zachowaniu oraz składzie chemicznym mózgu - ostrzega szefowa australijskiego zespołu, Jane Franklin.
Kolejnym niebezpiecznym składnikiem gazowanych napojów jest kwas cytrynowy, który dodaje się do lemoniad czy coli, ale także do wód mineralnych. Kwas ten jest agresywny dla szkliwa nazębnego. Testy wykazały, że cola jest 10-krotnie bardziej żrąca niż sok owocowy. Zanurzony w niej na 48 godzin ludzki ząb traci 5% swojej masy.
Złodziej wapnia
Inne badania wykazały związek między napojami z gatunku coli a procesem rozrzedzania kości u starszych kobiet, czyli osteoporozą.
Winne nie są w tym wypadku ani cukier, ani dwutlenek węgla, ponieważ kobiety, które piły innego typu słodkie napoje gazowane, nie miały problemów z kośćmi.
Naukowcy z Uniwersytetu w Bostonie ostatecznie odkryli, że sprawcą jest kwas fosforowy.
Jeśli mamy nadmiar fosforu w organizmie, to przed rozkładem łączy się on z wapniem. Wapń pochodzi z kości, co prowadzi do poważnych ubytków - kości stają się mniej gęste i słabsze.
Ryzyko chorób
Wystarczą dwie puszki, czyli nieco ponad pół litra słodzonych napojów gazowanych dziennie, by proces starzenia się organizmu wyraźnie przyspieszył - ostrzegają naukowcy z USA. W zeszłym roku odkryli oni, że słodzone napoje gazowane wpływają na nasze DNA.
Kanadyjscy naukowcy odkryli także, że kobiety pijące słodkie napoje gazowane mają wyższą tzw. gęstość piersi, która jest wysokim czynnikiem ryzyka w przypadku raka piersi. W takiej sytuacji ryzyko wystąpienia tej choroby rośnie czterokrotnie.
Wypicie większej ilości coli może bardzo również negatywnie wpłynąć na nasze kości. Cola zawiera duże ilości kwasu fosforowego, który rozrzedza gęstość minerałów w kościach i wpływa na obecność wapnia we krwi.
Problemy zdrowotne
Napoje gazowane są dla zębów dziesięć razy bardziej szkodliwe niż te bez bąbelków. Sprawcą jest kwas węglowy, który powstaje w wyniku rozpuszczenia dwutlenku węgla w wodzie. Kwas ten poważnie uszkadza szkliwo nazębne.
Wielu ludzi uważa colę za lekarstwo na problemy z żołądkiem. W przypadku dzieci napój ten prowadzi do rozmnożenia się w żołądku bakterii żywiących się cukrem. Problemy mogą wywołać również sztuczne słodziki, które dzieci z trudem trawią.
Słodkie napoje gazowane mogą wywołać u dziewczynek przedwczesne dojrzewanie. Amerykańskie badania, w których udział wzięło 6000 dziewcząt, wykazały, że nastolatki, które piły tego typu napoje codziennie, zaczęły menstruować średnio o 2,7 miesiąca wcześniej niż ich koleżanki.
Najwięksi konsumenci gazowanych napojów na świecie
1. USA - 161,8 litra na osobę/rok
2. Meksyk - 114,2 litra na osobę/rok
3. Norwegia - 102 litry na osobę/rok
4. Kanada - 85,6 litra na osobę/rok
5. Australia - 82,3 litra na osobę/rok
6. Belgia - 79,8 litra na osobę/rok
7. Chile - 79,5 litra na osobę/rok
8. Argentyna - 72,8 litra na osobę/rok
9. Wielka Brytania - 72,7 litra na osobę/rok
10. Arabia Saudyjska - 72,2 litra na osobę/rok
Pij na zdrowie!
Co zatem pić, aby nasz organizm był zadowolony? Czysta woda nigdy nam nie zaszkodzi, a jeśli dodamy do niej świeżych soków owocowych lub warzywnych, to tym bardziej będzie to służyło naszemu zdrowiu. Taki napój zawiera wiele witamin, minerałów i innych ważnych substancji odżywczych.
Nie zastępujcie ich jednak gotowymi sokami w kartonach czy butelkach - są one pasteryzowane, co znaczy, że utraciły sporo wartości odżywczych.
Najlepiej samemu przygotowywać świeże soki, co wcale nie jest takie trudne, jak by się mogło wydawać.
[
]( http://swiat-na-dloni.pl/ ) [
]( http://swiat-na-dloni.pl/ )