Trwa ładowanie...

Uwaga na mężczyzn z szeroką twarzą!

Share
Uwaga na mężczyzn z szeroką twarzą!
Źródło: Jupiterimages
d3m51g1

Męskim okiem

Panowie, czas na chwilę refleksji przed lustrem. Notorycznie unikają Was panie, a i panowie na ulicy obchodzą jakby szerszym łukiem? Jak się okazuje, patrząc na męską fizjonomię można stwierdzić, czy jej właściciel jest agresywny.

Naukowcy ostrzegają: lepiej nie zadzierać z facetem, który ma szeroką i krótką twarz.

d3m51g1

Jako obiekt badań, które przyniosły takie wnioski posłużyli uczonym z uniwersytetu w Ontario... hokeiści. Każdy, kto widział mecz hokeja na lodzie nie ma chyba wątpliwości, że do badań nad agresją jest to wymarzony materiał, bo gracze nie patyczkują się ze sobą. Dlatego naukowcy mogli obserwować liczne dowody agresji - czyli krótko mówiąc faule popełniane przez każdego z zawodników.

Dzięki temu wiedzieli, którzy spośród graczy rozdawali najwięcej kuksańców i najczęściej rozpoczynali bójki. Następnie przyjrzeli się fizjonomiom najbardziej agresywnych graczy.

Okazało się, że ci, którzy najczęściej szukali zwady, mieli twarze o charakterystycznych proporcjach: współczynnik szerokości do długości twarzy był u nich najwyższy. Czyli mówiąc wprost, taka twarz była szeroka, a krótka.

d3m51g1

Wcześniej ci sami naukowcy zaobserwowali podobną zależność między proporcjami twarzy a agresją wśród użytkowników gier komputerowych. Jednak, jak powiedziała jedna z uczonych, cytowana przez portal "New Scientist", zaskoczyło ich, że taka obserwacja może się też sprawdzić w prawdziwym życiu.

Nam, trudno jednoznacznie skomentować wyniki badań kanadyjskich naukowców, tym bardziej, ze ci nie podają czytelnej charakterystyki tego co szerokie i krótkie i od którego miejsca to należy mierzyć. Nasze wąskie i długie głowy nie są w stanie wręcz tego pojąć! Z drugiej jednak strony, faktycznie mając twarz zbliżoną kształtem do piłki rugby trudno zachowywać stoicki spokój. Wszak jak twierdził klasyk psychologii, Elliot Aronson, to frustracja rodzi agresje.

_ (menonwaves). New Scientist, PAP_

d3m51g1

Podziel się opinią

Share
d3m51g1
d3m51g1