Trwa ładowanie...
30-04-2013 15:51

Uważaj chłopie! Przez to przyłapią cię na zdradzie!

Uważaj chłopie! Przez to przyłapią cię na zdradzie!Źródło: 123rf.com
d4n19o3

Jak wykazały ostatnie badania przeprowadzone przez czeskich naukowców, niebieskie oczy są passe. Teraz najmodniejsze stają się brązowe. Powód? Bo wzbudzają zaufanie... Naukowcy z Uniwersytetu w Pradze postanowili przeprowadzić eksperyment. Grupie 80 kobiet i mężczyzn pokazano 250 zdjęć. Zadaniem badanych było określenie, komu ufają, a komu nie.

Jak się okazało, największym zaufaniem cieszyli się mężczyźni o brązowych oczach. Najmniej punktów otrzymały osoby niebieskookie.
- To nie wiąże się bezpośrednio z kolorem oczu, a z rysami i strukturą twarzy, jaką posiadają właśnie ludzie o brązowych oczach - tłumaczył Karel Kleisner, szef zespołu badawczego.
- Ci, którzy mają brązowe, statystycznie mają też większe oczy, szersze usta i mniej wydatny podbródek - dodał.

Naukowiec uważa, że takie odkrycie będzie miało duże znaczenie. Ważne będzie przy wyborze życiowego partnera - tego najwierniejszego, który nie porzuci żony i dziecka dla innej. Wiedza ta przyda się także np. w rozmowach o pracę. Przewiduje się przeprowadzenie takich samych badań w innych krajach.

d4n19o3

Główna autorka eksperymentu, prof. Gillian Rhodes z Uniwersytetu w Perth, uważa, że kobiety umieją odkryć skłonność do "skoków w bok" u dopiero co poznanego faceta. Wystarczy im do tego jedynie jego fotografia. Mężczyźni posługują się głównie stereotypami: za niewierne uznają zwykle te kobiety, które są bardziej atrakcyjne.

Często, nawet podświadomie, oceniamy innych. Różnym osobom przypisujemy różne cechy (takie jak: inteligencja, złośliwość lub dobroduszność, skłonność do rozwiązłości itp.), nie zawsze jednak sądy, których kryterium była powierzchowność, są trafne.

Uczona, wraz ze swymi współpracownikami, doszła do takiego wniosku po przeprowadzeniu eksperymentu, w którym uczestniczyło 34 mężczyzn i 34 kobiety. Pokazano im 189 fotografii ludzi obojga płci, których przeszłość była znana jedynie badaczom. Ochotnicy mieli ocenić ich wierność.

Panowie przede wszystkim zwracali uwagę na atrakcyjność pań. Uważali bowiem, że te z nich, które bardziej podobają się mężczyzną, częściej zdradzają. W efekcie źle ocenili aż 77 proc. oglądanych zdjęć kobiet. Panie pomyliły się jedynie w 38 proc. przypadków. Częściej popełniały błędy wtedy, gdy miały ocenić bardziej umięśnionych mężczyzn. Wtedy też ulegały stereotypowi i częściej takich mężczyzna uznawały za niewiernych.

d4n19o3

Ale uwaga! Niech muskularni i szalenie przystojni niebieskoocy panowie się nie boją. Panie bowiem doceniają inne walory mężczyzn: inteligencję, status społeczny, poczucie humoru. A czasem nawet liczą się z tym, że szalenie atrakcyjny partner może je kiedyś zdradzić - cóż, kto nie ryzykuje...

(PAP), mow/Ijuh, facet.wp.pl

d4n19o3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4n19o3