Trwa ładowanie...
30-09-2011 11:59

Uważaj na te bajki! Szkodzą dzieciom?

Uważaj na te bajki! Szkodzą dzieciom?Źródło: AFP
d2jdngv
d2jdngv

Męskim okiem

Nietypowe kulinarne wynalazki wiecznie głodnego Kudłatego i Scoobyego Doo, nie przeszkodziły naukowcom uznać, że jest to najzdrowsza bajka. O tak wysokiej pozycji zadecydowała porcja ruchu, jaką poza obfitymi posiłkami zażywają bohaterowie kreskówki.

Konsultanci z brytyjskiego Departamentu Zdrowia obejrzeli 200 godzin 20 najpopularniejszych programów dziecięcych. W tym czasie notowali jak wiele czasu w bajce zajmuje wysiłek fizyczny.

Jak wyjaśnia jeden z badaczy, każdy z bohaterów badany był pod względem poziomu jego aktywności fizycznej. A ponieważ Scooby i jego towarzysze przez większość czasu uciekają albo gonią potwory, nic dziwnego, że znaleźli się na szczycie listy...

Badanie zostało zrealizowane w ramach kampanii "Change4Life", która jest częścią programu Lazy Town. Kampania jest skierowana do najmłodszych i w przystępny sposób, posługując się "kreskówkowym" językiem i formułą, ma zachęcić do zdrowego stylu życia. Dlatego też w kampanii owoce i warzywa nazywane są "Sports Candy". Do uprawiania sportu najmłodszych będzie zachęcać Sportacus.

d2jdngv

[

]( #opinions )

- Zdrowa dieta sprawia najwięcej kłopotu, szczególnie w młodym wieku - wyjaśnia Anne Milton, minister zdrowia Wielkiej Brytanii. - Sportacus z kolei, to doskonały przykład dla dzieci, który pokazuje najmłodszym i ich rodzicom czym jest zdrowy i aktywny styl życia.

A która bajka jest "najmniej zdrowa"? Zdaniem działaczy antynikotynowej grupy Plymouth Stop Smoking Service, filmy "101 Dalmateńczyków" i "Władca Pierścieni" te promują palenie i dzieci nie powinny ich oglądać.

d2jdngv

Grupa antynikotynowa, należąca do największego internetowego serwisu poświęconego zdrowiu, poprosiła urząd miast Plymouth w hrabstwie Devon, o interwencję. Chcą zmiany oznaczenia tych filmów, jako dozwolonych od lat 18.

Rada British Board of Film Classification (BBFC), odpowiedzialna za klasyfikację i cenzurę filmów, uznała jednak, że zakazanie oglądania takich produkcji nie jest żadnym

d2jdngv

rozwiązaniem. A rozstrzyganie takich problemów nie leży w gestii urzędu miasta. Jak podaje serwis NHS Plymouth, około 40 proc. dzieci w wieku szkolnym przyznało się do palenie tytoniu. Plymouth Stop Smoking Service argumentuje swoje żądania badaniami, które wykazały, że dzieci obserwujące osoby palące na ekranie są bardziej skłonne do sięgania po papierosa.

[

]( #opinions )

- Nie chcemy być wścibscy, staramy się chronić młodych ludzi przed szkodliwym działaniem różnych czynników - wyjaśnia Russ Moody, z Plymouth Stop Smoking Service.

Działacze tej organizacji zapewniają, że ich intencją nie jest wydanie zakazu oglądania tych filmów. Chcą jedynie skłonić twórców filmowych do nie umieszczania scen palenia w filmach dla dzieci.

(PAP), menonwaves

d2jdngv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jdngv