Trwa ładowanie...

Uwiecznij wspomnienia z jednym małym i uniwersalnym gadżetem

Niezależnie od tego, czy wyjeżdżacie na wakacje, czy uprawiacie sporty ekstremalne, zawsze chce się uwiecznić najpiękniejsze i najbardziej ekscytujące chwile. Można do tego celu użyć smartfona lub aparat fotograficzny, ale jeszcze lepiej sprawdzi się kamera sportowa.

Kamery sportowe mogą przydać się przy uprawianiu sportów ekstremalnych Kamery sportowe mogą przydać się przy uprawianiu sportów ekstremalnych Źródło: Pixabay
d3qe4aw
d3qe4aw

Filmy akcji dla każdego

Na samym początku kamery sportowe odstraszały przede wszystkim cenami. Kiedy w 2006 r. na rynek wchodziło GoPro zaprojektowane przez Nicka Woodmana, liczby na metkach zwalały z nóg i na dodatek nie szły za tym oszałamiające osiągi. Warto wiedzieć, że jakość HD pojawiła się tu dopiero w 2011 r. Sprzęt ten przyjął się jednak na tyle dobrze, że do gry wkroczyli inni producenci i tak oto GoPro pozostało na swojej orbicie, a na innych pojawiły się przyzwoite produkty, które można kupić już za mniej niż 500 zł.

Miej oko na wszystko

Kamery sportowe charakteryzują się optyką zapewniającą szeroki kąt widzenia. W niektórych modelach jest to nawet 170 stopni, dzięki czemu uzyskuje się efekt rybiego oka. Oczywiście nie zawsze jest on mile widziany, dlatego producenci umożliwiają zwężenie go nawet do 100 stopni. Są jednak osoby, którym 170 stopni nie wystarcza i dla nich przeznaczono kamery 360. Trzeba jednak pamiętać, że obraz z takich kamer zazwyczaj może być edytowany jedynie przy użyciu oprogramowania dostarczonego przez producenta. Warto zwrócić uwagę na obecność stabilizacji obrazu, a jeżeli jej nie ma, to zaopatrzcie się w specjalne uchwyty redukujące drgania.

Świat w szczegółach

W każdym dobrym filmie liczą się detale, a te są najlepiej dostrzegane w wysokiej rozdzielczości. Kupując kamerę, absolutnym minimum jest nagrywanie w Full HD z prędkością 60 kl/s. Im wyższa cena, tym jakość będzie lepsza, a w najdroższych modelach możecie nagrywać filmy w rozdzielczości 4K z prędkością 120 kl/s. Ważny jest też rozmiar matrycy, ale w budżecie do 2 tys. zł nie przekracza on 16 Mpx. Osoby z zasobniejszym portfelem mogą się cieszyć matrycami 64 Mpx.

Nie tylko filmowanie

Kamera sportowa, choć jest małych rozmiarów, to powinna być praktyczna. Oprócz filmowania producenci oferują tryb robienia zdjęć, kręcenie filmów poklatkowych oraz w zwolnionym tempie. Warto postawić na model z wyświetlaczem, dzięki czemu będziecie mieć wszystko pod kontrolą. Czasami nawet w tanich urządzeniach spotkacie ekrany umieszczone z przodu, dzięki czemu wykonacie idealne selfie. Najczęściej spotykane moduły łączności to Bluetooth i Wi-Fi. Dzięki nim możecie nawet na szybko edytować nagranie i umieścić je np. w mediach społecznościowych. Przed zakupem warto też sprawdzić dostępność i rodzaje akcesoriów oferowanych do danego produktu, chodzi tu o wszelkiego rodzaju uchwyty montażowe, które możecie przypiąć do kasku, roweru, deski lub motocykla, a także szelki i tym podobne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3qe4aw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3qe4aw