Trwa ładowanie...

W Afganistanie walczą wręcz!

W Afganistanie walczą wręcz!Źródło: AFP
d2okhbj
d2okhbj

Bez wątpienia taki obrazek stanowi niecodzienny widok. Dwóch mężczyzn w wojskowych mundurach, ubranych w ochraniacze na głowę, okładających się pięściami w samym sercu afgańskiej pustyni i to w amerykańskiej bazie wojskowej.

Nie, to wcale nie jest plan zdjęciowy nowej części Rocky-Rambo XII, czy sposób na obozową nudę. To profesjonalne ćwiczenia siłowe amerykańskich żołnierzy.

Nie od dzisiaj wiemy, że amerykańscy Marines to żołnierze nie tylko doskonale uzbrojeni, ale przede wszystkim profesjonalnie wyszkoleni.

Szkolenie amerykańskiego wojaka w warunkach bojowych obejmuje nie tylko umiejętność, obsługi sprzętu, reagowania na stres, czy podstaw taktyki. To także troska o odpowiednią tężyznę fizyczną i umiejętność walki wręcz.

d2okhbj

MCMAP (Marine Corps Martial Arts Programme) to nie tylko sztuka walki łączącej elementy taekwondo, kick-boxingu i karate, to przede wszystkim kompletny program rozwojowy amerykańskiego żołnierza.

Tego typu walki przygotowują żołnierza nie tylko fizycznie, ale także mentalnie do bezpośredniego kontaktu z wrogiem. Rywalizacja pozytywnie wpływa na morale, oraz pomaga rozładować napięcie.

MCAMP jest formą szkolenia nie tylko dla mężczyzn, ale również dla kobiet będących żołnierzami armii amerykańskiej.

d2okhbj

Pojedynek składa się z 4-6 dwuminutowych rund, podczas których pod czujnym okiem instruktora, żołnierze-zawodnicy wymieniają szereg ciosów, stosują uniki i blokady oraz uczą się „padów”.

System cieszy się ogromną popularnością wśród amerykańskich marines, nie dziwi zatem fakt, że być może wkrótce będzie także adaptowany w innych rodzajach wojsk.

Jak podkreślają dowódcy, już niebawem wyniki osiągane na „macie” będą realnie przekładały się na awans żołnierzy.

Być może amerykańska forma szkolenia, sprawdziłaby się także w polskich warunkach.

Nie od dzisiaj wiadomo, że polscy żołnierze mają skłonność do rywalizacji, która niestety nie zawsze jest zdrową rywalizacją.

d2okhbj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2okhbj