Trwa ładowanie...
02-07-2010 11:24

W Austrii już sobie nie popalisz!

W Austrii już sobie nie popalisz!Źródło: Thinkstock
d34hrk8
d34hrk8

Austriakom trudniej jest od czwartku zapalić papierosa do ulubionej kawy "Melange". Zaostrzony zakaz palenia w miejscach publicznych pozostawia im tę swobodę tylko w lokalach o powierzchni do 50 m kw.

W większych lokalach konieczny jest podział na sale dla palących i dla niepalących. Za złamanie zakazu właścicielowi grozi grzywna wysokości do 10 tys. euro, a gościom - do 1 tys. euro.

Rozwiązanie to wprowadzono już 1 stycznia br., ale jego egzekwowanie odłożono do 1 lipca, żeby właścicielom dać czas na przystosowanie lokali do nowych restrykcji.

Guenter Hawelka, który wraz z 99-letnim ojcem Leopoldem prowadzi legendarną już wiedeńską kawiarnię "Hawelka" jest nowymi przepisami oburzony. Kawiarnia ma niespełna 90 metrów kwadratowych powierzchni i w powietrzu zawsze unosił się tam papierosowy dym.

Austriackie media informują, że Hawelka junior wystąpił o specjalne zezwolenie, które wyłączyłoby jego lokal spod zakazu palenia. Przebudowa tradycyjnego wnętrza nie wchodzi dla właścicieli w grę. Jeśli władze nie zrobią wyjątku dla tradycyjnej kawiarni, Hawelka junior zapowiada wejście na ścieżkę "nieposłuszeństwa obywatelskiego". Jest nawet gotów iść do aresztu.

Hawelkowie obliczają, że wprowadzenie zakazu palenia w ich lokalu zmniejszyłoby im obroty o 50 proc.

Właściciele wielu lokali postanowili zastosować się do nowych restrykcji i wydzielili sale dla niepalących. Szacuje się, że w dwóch trzecich z ok. 70 tys. lokali gastronomicznych w Austrii palenie pozostanie dozwolone.

(PAP)

d34hrk8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34hrk8