Trwa ładowanie...

W dni płodne głosy kobiet brzmią bardziej seksownie

W dni płodne głosy kobiet brzmią bardziej seksownieŹródło: Jupiterimages
d8arkpb
d8arkpb

W płodne dni głosy kobiet brzmią bardziej seksownie - wynika z badań amerykańskich, o których informuje tygodnik "New Scientist". W przeciwieństwie do samic innych ssaków, u kobiet nie występują czytelne sygnały informujące o płodnej fazie cyklu.

Naukowcy podejrzewają jednak, że mężczyźni potrafią podświadomie wyczuwać pewne dyskretne zmiany w kobiecym organizmie, które są spowodowane okresowymi wahaniami w poziomie hormonów płciowych.

Dzięki temu, w niektórych momentach cyklu kobiety mogą im się wydawać bardziej atrakcyjne. Idąc tym tropem, badacze ze State University of New York w Albany nagrywali głosy kobiet w czterech różnych punktach cyklu miesięcznego, a następnie odtwarzali je grupie studentów i studentek.

d8arkpb

Okazało się, że głosy kobiet nagrane w dniach płodnych (3 dni przed i ok. 2 dni po owulacji), uznano za brzmiące bardziej seksownie niż głosy tych samych kobiet zarejestrowane w innych momentach cyklu.

U kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną, która wpływa na poziom hormonów w organizmie, nie odnotowano tych różnic.

Dlatego autorzy pracy podejrzewają, że wahania w poziomie hormonów płciowych mogą zmieniać funkcjonowanie krtani i aparatu głosowego. Zaznaczają jednak, że potrzeba więcej badań, aby zrozumieć biologiczne podłoże zaobserwowanego zjawiska.

d8arkpb

W opisanych doświadczeniach nie sprawdzono na przykład, czy głosy kobiet w różnych momentach cyklu różniły się wysokością tonów, czyli częstotliwością. Natomiast, kanadyjski specjalista w zakresie atrakcyjności głosów dr David Feinberg z McMaster University uważa, że subtelne różnice brzmienia kobiecych głosów w cyklu miesięcznym mogą praktycznie być niezauważalne w trakcie zwykłej rozmowy, np. w barze.

Jego zdaniem, trzeba też uwzględnić, że kobiety przechodzą okresowe wahania nastrojów i ludzi może przyciągać po prostu radosne brzmienie głosu, a nie to, czy wskazuje on na dni płodne.

Więcej na ten temat w piśmie "Human Evolution and Behavior".

_ (PAP) jjj/ yy/_

d8arkpb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8arkpb