Trwa ładowanie...

W domu zbadasz swoją płodność!

W domu zbadasz swoją płodność!Źródło: Jupiterimages
d423vgo
d423vgo

Naukowcy zbudowali mikroprzepływowe urządzenia o charakterze laboratorium na chipie, dzięki któremu mężczyźni mogą prowadzić testy płodności w zaciszu własnego domu - informuje "Chemistry World".

Laboratorium na chipie, to popularna nazwa analitycznych układów mikroprzepływowych, które choć miniaturowe często stanowią alternatywę dla tradycyjnych (dużych i drogich) urządzeń badawczych. Mikrochipy nie ustępują w jakości i dokładności prowadzonych analiz. Tego typu urządzenia są według naukowców przyszłością analityki.

Naukowcy z University of Twente (Holandia) zbudowali urządzenie badające męską płodność, wykorzystując w tym celu korzystne cechy mikroprzepływowych układów, czyli przede wszystkim ich niewielki rozmiar, przy zachowaniu ogromnej komplikacji technologicznej. Dzięki temu, za pomocą urządzenia o wielkości przysłowiowego pudełka od zapałek można przeprowadzać bardzo skomplikowane analizy - w tym wypadku, badanie plemników.

[

]( http://jegoego.pl/ ){:external} Główną zaletą nowo opracowanego mikroukładu jest możliwość prowadzenia badań, w zaciszu własnego domu. Mikrochip analizuje próbkę spermy, zapisując wynik badania. Jeżeli wszystko poszło zgodnie z procedurą eksperymentalną - nie ma błędów w wynikach - urządzenie informuje pacjenta jedynie o poprawnie przeprowadzonej analizie. Po kilku dniach osoba prowadząca badanie swojej spermy wraz z mikrochipem musi się zgłosić do lekarza, który zinterpretuje wyniki badań, jakie zapisane zostały w pamięci urządzenia, a w razie potrzeby rozpocznie stosowną terapię.

d423vgo

Taka konstrukcja pozwala na zachowanie tajemnicy wyników, anonimowość oraz niepotrzebnie nie denerwuje badającego się mężczyzny. Co więcej, dzięki braku konieczności częstego dostarczania nasienia do kliniki, badanie jest mniej kłopotliwe i pewniejsze. Trwają prace nad wprowadzeniem nowego urządzenia na rynek. Dotychczasowe wyniki - w tym szczegóły dotyczące konstrukcji urządzenia - zostaną opublikowane w czasopiśmie naukowym "Lab on a Chip".

(PAP) klg/ tot/

[

]( http://jegoego.pl/ ){:external}

d423vgo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d423vgo