Trwa 艂adowanie...
10-02-2014 09:38

W Katowicach powstaje baza danych z odciskami ust

W Katowicach powstaje baza danych z odciskami ust殴r贸d艂o: 123RF.COM
d2gf5dz
d2gf5dz

400 odcisk贸w ust zgromadzono dot膮d na Uniwersytecie 艢l膮skim do bada艅 nad komputerow膮 metod膮 wykorzystania odcisk贸w ust do cel贸w analizy kryminalistycznej. Na pe艂nym odcisku ust, zawieraj膮cym g贸rn膮 i doln膮 warg臋, istnieje do tysi膮ca cech charakterystycznych dla konkretnego cz艂owieka.

Prace nad metod膮 komputerowej identyfikacji odcisk贸w czerwieni wargowej do cel贸w kryminalistycznych rozpocz臋艂y si臋 w 2010 roku. - W bazie danych mamy 400 odcisk贸w ust, w tym 100 testowych (dolna warga) i 300 odcisk贸w por贸wnawczych (ca艂e usta). Pobrane zosta艂y metodami wykorzystywanymi przez laboratoria kryminalistyczne - poinformowa艂 autor projektu doktorant Instytutu Informatyki Uniwersytetu 艢l膮skiego w Katowicach 艁ukasz Smacki.

Baza danych jest anonimowa. Zawiera g艂贸wnie odciski ust nale偶膮ce do znajomych doktoranta, a tak偶e rodziny, pracownik贸w uczelni i student贸w.

Badacz doda艂, 偶e program komputerowy, nad kt贸rym pracuje b臋dzie w stanie szybciej ni偶 dotychczas zidentyfikowa膰 osob臋 na podstawie jej odcisku ust. - Laboratoria kryminalistyczne dzia艂aj膮 w ten spos贸b, 偶e por贸wnuj膮 odcisk z miejsca przest臋pstwa z odciskami pobranymi od kilku podejrzanych. Od ka偶dego podejrzanego pobiera si臋 od ok. 7 do 10 odcisk贸w ust. I te odciski s膮 por贸wnywane, ale to jest 偶mudny proces, kt贸ry w przypadku jednej sprawy mo偶e trwa膰 nawet dwa miesi膮ce - powiedzia艂 Smacki.

d2gf5dz

Jego celem jest stworzenie oprogramowania. - Program zrobi wst臋pn膮 selekcj臋, posortuje te odciski od tych najbardziej podobnych do 艣ladu, do tych najmniej podobnych, dzi臋ki temu czas pracy eksperta si臋 skr贸ci. Odciski ust do analizy kryminalistycznej s膮 wykorzystywane w Polsce od lat 70., jednak ekspertyza jest wykonywana bez wykorzystania komputera - wyja艣nia艂 doktorant.

Wed艂ug niego nie mo偶na wskaza膰, kt贸re z odcisk贸w - pozostawionych przez usta czy place - s膮 "pewniejsze" w rozwi膮zaniu spraw kryminalnych, gdy偶 jedne i drugie s膮 unikalne. - Odciski palc贸w jest du偶o 艂atwiej przeanalizowa膰. Sk贸ra na palcach, w miejscu gdzie mamy wz贸r linii papilarnej jest ma艂o elastyczna, palec za ka偶dym razem odciska te same linie. Natomiast w przypadku ust, w zale偶no艣ci od tego na jakiej powierzchni si臋 znalaz艂, wygl膮da to troch臋 inaczej, po prostu cz臋艣膰 linii jest niewidoczna - powiedzia艂.

Baza odcisk贸w ust b臋dzie powi臋kszana m.in. o r贸偶nego rodzaju 艣lady ust na materia艂ach i przedmiotach, takich jak m.in. szklanki, puszki po napojach, fili偶anki. - Te powierzchnie r贸偶ni膮 si臋, dlatego odciski troch臋 inaczej na nich wygl膮daj膮 - doda艂 badacz.

Prace nad programem komputerowym chce zako艅czy膰 najdalej za 1,5 roku. (PAP)

ktp/ls/Ijuh

d2gf5dz
Oce艅 jako艣膰 naszego artyku艂u:
Twoja opinia pozwala nam tworzy膰 lepsze tre艣ci.

Komentarze

Trwa 艂adowanie
.
.
.
d2gf5dz