Trwa ładowanie...
Artykuł Sponsorowany
30-04-2020 15:57

W których Polskich miastach płaci się za OC najwięcej, a w których – najmniej?

Cena ubezpieczenia OC spędza sen z powiek niejednemu kierowcy. Z wyższymi stawkami muszą się liczyć nie tylko młodzi i mniej doświadczeni za kierownicą właściciele samochodów, ale również mieszkańcy dużych miast. Dlaczego ceny ubezpieczeń komunikacyjnych są w naszym kraju zróżnicowane regionalnie? Mieszkańcy jakich polskich miast zapłacą za ubezpieczenie OC najwięcej? Kto płaci najmniej? W jaki sposób znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC w dużym mieście?

Artykuł sponsorowanyArtykuł sponsorowany
W których Polskich miastach płaci się za OC najwięcej, a w których – najmniej?Źródło: materiał klienta
d2lgae1
d2lgae1
Artykuł sponsorowany

Dlaczego stawki za ubezpieczenie OC są zróżnicowane geograficznie?

Według szacunków ekspertów z internetowej porównywarki ubezpieczeniowej KioskPolis, średnia cena ubezpieczenia OC w Polsce wynosi około 1000 zł. Oczywiście, stawki ulegają okresowym wahaniom, ale w ostatnich latach nie są one duże. Cena polisy rośnie oczywiście wraz ze wzrostem pojemności silnika, wiekiem pojazdu, a przede wszystkim w przypadku mniej doświadczonych i młodszych kierowców. Jednocześnie można zaobserwować silną zależność pomiędzy ceną OC a miejscem zamieszkania.

Taki stan rzeczy ma swoje odzwierciedlenie w statystykach wypadków i liczbie zarejestrowanych pojazdów w poszczególnych miejscowościach. Im większe natężenie ruchu, tym – naturalnie –wyższe ryzyko kolizji, co z punktu widzenia ubezpieczyciela zwiększa prawdopodobieństwo, że będzie on zmuszony do likwidacji szkody i poniesie z tego tytułu koszty. O wysokości składki za ubezpieczenie OC decyduje więc czysta matematyka i mieszkańcy większych miast nie mogą czuć się z tego powodu dyskryminowani.

Kto płaci w Polsce najwięcej za ubezpieczenia komunikacyjne, a kto najmniej?

Zazwyczaj najgłębiej do portfela muszą sięgnąć mieszkańcy dużych aglomeracji, między innymi Warszawy, Gdańska czy Szczecina. W każdym miesiącu stawki za ubezpieczenie OC kształtują się nieco inaczej, ale zazwyczaj osoby rejestrujące pojazdy w tych miejscowościach płacą o kilkaset złotych więcej, niż wynosi średnia krajowa, utrzymująca się na poziomie około 1000 zł. Na przeciwległym biegunie znajdują się mieszkańcy małych miejscowości, gdzie liczba zarejestrowanych aut i natężenie ruchu są nieporównywalnie mniejsze, a więc, statystycznie rzecz biorąc, znacznie trudniej o wypadek drogowy.

d2lgae1

Symulacja: jak zmienia się cena ubezpieczenia zależnie od miejsca zamieszkania?

Aby określić aktualne różnice w wysokości składek OC, spróbujemy wyliczyć składkę za ubezpieczenie OC dla tego samego kierowcy i tego samego pojazdu, ale w różnych miastach. Posłużymy się internetową porównywarką ubezpieczeniową KioskPolis, która zapewnia dostęp do ofert wiodących towarzystw. Osobą ubezpieczającą samochód będzie 33-letni mężczyzna posiadający prawo jazdy od 2008 roku, który nie miał własnego auta od kilku lat. Oto najważniejsze dane pojazdu:
• Marka: TOYOTA Auris Hatchback
• Rocznik: 2016
• Paliwo: benzyna
• Pojemność silnika: 1.4 l
• Przebieg: 100 000 km
W analizie uwzględnimy cztery miasta: Warszawę, Wrocław, miejscowość średniej wielkości – Łomżę, a także malutką miejscowość w województwie warmińsko-mazurskim – Mikosze. Oto wyniki:
• Najtańsza oferta OC w Warszawie: 1 158,00 zł
• Najtańsza oferta OC we Wrocławiu: 1 158,00 zł
• Najtańsza oferta OC w Łomży: 910,00 zł
• Najtańsza oferta OC w Mikoszach: 787,00 zł

Analiza dowodzi, że kierowcy z większych miejscowości płacą za OC sporo więcej, w tym przypadku niemal 400 zł. Na naprawdę tanie OC można liczyć rejestrując pojazd w Mikoszach i innych małych miejscowościach.

Jak znaleźć tanie ubezpieczenie OC w większym mieście?

Zróżnicowanie geograficzne w wysokościach składki za OC nie powinno stanowić jednak przeszkody w znalezieniu korzystnego ubezpieczenia. Również właściciele samochodów z dużych aglomeracji mogą zrobić bardzo wiele, aby obniżyć koszty. Warto na bieżąco śledzić rankingi ubezpieczeniowe, a przede wszystkim korzystać z internetowych kalkulatorów OC/AC, które dają dostęp do wielu zróżnicowanych cenowo ofert. Polisy warto kupować w pakiecie i przez internet, co również przekłada się na niższe koszty. Kierowcy, którzy mieszkają w większym ośrodku, od niedawna mogą także rozważyć rejestrację nowego pojazdu w rodzinnej miejscowości, jeśli stawki za ubezpieczenia komunikacyjne są tam zauważalnie niższe.

Artykuły sponsorowane

Artykuł sponsorowany
d2lgae1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lgae1