Trwa ładowanie...

W październiku było najmniej zwolnień grupowych w tym roku

Share
W październiku było najmniej zwolnień grupowych w tym roku
Źródło: 123RF
dn21zb6

W październiku tego roku skala zwolnień grupowych w woj. śląskim była najmniejsza w tym roku. Pracę straciły w ten sposób 202 osoby - sześciokrotnie mniej niż średnio w pozostałych miesiącach. Najwięcej zwolnień grupowych było w styczniu, lipcu i sierpniu.

Z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach wynika, że w październiku zwolnień grupowych dokonało 13 firm - również najmniej od początku tego roku. Dla porównania, w styczniu zwalniały aż 63 firmy, w kwietniu 50, a w lipcu i sierpniu po 25.

Również w październiku najmniej firm - dziewięć - zgłosiło zamiar zwolnień grupowych. Zapowiedziały one zwolnienie ponad tysiąca osób, zwykle jednak faktyczne zwolnienia są znacząco mniejsze od deklarowanych.

dn21zb6

Ogółem od początku roku do końca października w formie zwolnień grupowych pracę straciło w regionie ponad 11,1 tys. osób. To więcej niż w całym zeszłym roku (ponad 8,3 tys.) oraz rok wcześniej, kiedy skala zwolnień grupowych nie przekroczyła 4,9 tys. pracowników.

Największych w tym roku zwolnień w woj. śląskim dokonały fabryka Fiata w Tychach oraz ISD Huta Częstochowa. Obie firmy wypłaciły odchodzącym specjalne odprawy.

Według przedstawicieli urzędów pracy zmniejszenie skali zwolnień grupowych to jeden z elementów świadczących o stabilizacji i symptomach ożywienia na regionalnym rynku pracy.

W październiku tego roku bezrobocie w woj. śląskim zmniejszyło się w stosunku do września o 1460 osób. Spadek bezrobocia w październiku zanotowano w regionie po raz pierwszy od pięciu lat - zwykle jesienią bezrobocie zauważalnie rosło. Liczba bezrobotnych w końcu października wynosiła w województwie 203 tys. 889 osób.

dn21zb6

Najwięcej osób zarejestrowanych jako bezrobotne jest w Częstochowie (ponad 15,2 tys. osób), Katowicach (11,3 tys.) oraz Bytomiu (blisko 11,1 tys.). Największe spadki bezrobocia zanotowano w Sosnowcu, Gliwicach, Częstochowie oraz powiatach żywieckim i zawierciańskim.

Poprawa na rynku pracy w woj. śląskim obserwowana jest od marca tego roku, kiedy bezrobocie zaczęło spadać. To m.in. efekt przekazania środków z Funduszu Pracy na aktywizację osób bezrobotnych oraz realizacji projektów z rezerwy resortu pracy i polityki społecznej, adresowanych do osób zwalnianych np. w trybie zwolnień grupowych. Co miesiąc notuje się również dużą liczbę zgłoszeń wolnych miejsc pracy - do powiatowych urzędów pracy średnio trafia ponad 9 tys. ofert miesięcznie.

Rośnie również liczba wyłączeń z rejestru bezrobotnych z powodu podjęcia zatrudnienia - we wrześniu 2012 r. z tego powodu z rejestrów skreślono niespełna 10,2 tys. osób, a we wrześniu tego roku już niespełna 13 tys. - był to najlepszy wynik w tym zakresie od kilku lat. W październiku tego roku pracę znalazło ponad 12,7 tys. bezrobotnych (drugi najlepszy wynik w tym roku), podczas gdy w tym samym miesiącu rok wcześniej ponad 10,8 tys.

W lutym tego roku bezrobocie w regionie osiągnęło najwyższy od lat poziom blisko 226,8 tys. osób. Od tego czasu do sierpnia liczba bezrobotnych stopniowo zmniejszała się. We wrześniu minimalnie wzrosła, by w październiku zmniejszyć się ponownie. (PAP)

mab/je/Ijuh

dn21zb6

Podziel się opinią

Share
dn21zb6
dn21zb6