Trwa ładowanie...

W Rosji będą tworzyć prywatne armie

Share
W Rosji będą tworzyć prywatne armieŹródło: AFP
d3phv36

Choć operacje przeprowadzone z udziałem "zielonych ludzików", którzy to m. in. opanowali Krym, wychodzą Rosjanom całkiem dobrze, Kreml planuje wprowadzenie nowych regulacji prawnych, które pozwolą na jeszcze skuteczniejsze wykorzystanie ich potencjału.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony wraz z Dumą pracuje nad projektem nowej ustawy o "prywatnych firmach wojskowych" - poinformował o tym zastępca przewodniczącego parlamentarnej komisji obrony, Franc Klincewicz z partii "Jedna Rosja". To fatalna wiadomość dla wszystkich, którzy stoją na drodze rosyjskich interesów.

Zgodnie z rozwiązaniami proponowanymi w nowej ustawie w Rosji będą mogły powstawać prywatne firmy o profilu militarnym, będące de facto prywatnymi armiami złożonymi z najemników. Organizacje będą miały prawo do posiadania i używania uzbrojenia i sprzętu wojskowego dotąd zarezerwowanego tylko dla armii i wojsk państwowych - jak poinformował Klincewicz, nawet w całkowicie pełnym wymiarze. Co to oznacza? Iskandery, śmigłowce bojowe i bombowce strategiczne obsługiwane przez "zielonych ludzików" z prywatnej firmy?

d3phv36

Wiele wskazuje na to, że tak. Zapytany o cele ukonstytuowania prywatnych organizacji wojskowych, Klincewicz odpowiedział, że ważnym powodem jest "rozszerzenie asortymentu" uzbrojenia i sprzętu, którym mogą posługiwać się żołnierze i funkcjonariusze niebędący na służbie państwowej. Deputowany nie kryje, że nowe firmy będą działały "na zlecenie" m. in. organów państwowych: "Będą mogły dostawać zlecenie na wykonanie pewnych zadań" - stwierdził Klincewicz.

Takie umocowanie prawne nowych organizacji od razu nasuwa czarne scenariusze. Jeśli Rosja nie będzie chciała oficjalnie angażować się w jakiś konflikt poprzez obecność własnych żołnierzy, będzie mogła zlecić realizację "pewnych zadań" całkowicie legalnym "zielonym ludzikom" wyposażonym (legalnie!) w taki sam sprzęt wojskowy jak armia. Deputowany oczywiście podkreślił, że prywatne firmy wojskowe to w międzynarodowej praktyce chleb powszedni - ich funkcjonariusze są wykorzystywani w sytuacjach, w których "struktury państwowe nie mogą działać tak, jak należy".

Jeśli prawo wejdzie w życie, Władimir Putin nie będzie już musiał "tłumaczyć się" z rosyjskich mundurów rebeliantów, które ponoć "każdy może kupić w sklepie". Zyska także potężne narzędzie militarne bez konieczności oficjalnego udziału w konfliktach zbrojnych. Kwestia uchwalenia ustawy legalizującej "zielonych ludzików" wydaje się być przesądzona. "Jestem przekonany, że takie prawo jest nam potrzebne. Co więcej - jestem pewien, że je uchwalimy" - stwierdził zastępca przewodniczącego parlamentarnej komisji obrony. Komentując słowa Klincewicza, rosyjska agencja Ria Novosti nie omieszkała zaznaczyć, że z usług prywatnych firm militarnych korzystają nowe władze Ukrainy.

Pijani rosyjscy czołgiści wjechali w dom

KP/PFi, facet.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d3phv36

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3phv36
d3phv36