W ten sposób mężczyźni mogą "zarażać się" rakiem
Do dziś funkcjonuje przekonanie, że wirus HPV to przede wszystkim problem kobiet. Infekcja niektórymi odmianami tego wirusa może bowiem prowadzić do raka szyjki macicy. Ale poważnie zagrożeni są także mężczyźni. Konsekwencją infekcji HPV (w taki sposób określany jest wirus brodawczaka ludzkiego) wśród panów może być m.in. zachorowanie na raka prącia. W grupie ryzyka znajdują się szczególnie ci mężczyźni, których partnerki uległy zakażeniu.
21.11.2014 | aktual.: 21.11.2014 16:20
Naukowcy rozróżniają ok. 100 typów wirusa HPV. Szczególnie niebezpieczne są odmiany kancerogenne. Szacuje się, że wśród każdych trzech przypadków raka szyjki macicy, za dwa zachorowania odpowiada właśnie wirus brodawczaka ludzkiego. Obecnie na coraz wyższym poziomie stoi profilaktyka. W ramach przeciwdziałania zakażeniu HPV podaje się m.in. szczepionkę. Jest ona skierowana głównie do dziewczynek, które nie miały kontaktu z wirusem. Przeprowadzone niedawno przez naukowców badania pokazały, że wirus HPV stanowi również poważne zagrożenie dla mężczyzn. Zaprezentowano też mechanizmy, jakie mogą prowadzić do infekcji.
Naukowcy przeprowadzili badanie wśród 222 mężczyzn oraz ich partnerek. Testy wykazały, że 7,2 procent z nich było zainfekowanych wirusem HPV. Współczynnik ten wzrósł wśród panów, których partnerki - jak się okazało podczas badania - także były zakażone wirusem. W przypadku mężczyzn związanych z kobietami, które miały wirusa HPV w obrębie jamy ustnej, współczynnik zainfekowanych wolontariuszy wynosił 28,6 procent. 11,5 procent zakażonych mężczyzn miało zaś partnerkę, u której wykryto wirus HPV w narządach płciowych.
Naukowcy stwierdzili też inne czynniki, które mogą zwiększać ryzyko infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego. Wśród palaczy 12,2 procent mężczyzn było nosicielami HPV, a wśród panów, którzy przyznali, że współżyli w ostatnim czasie z wieloma różnymi partnerkami, wskaźnik ten wynosił 17,9 procent.
Wśród 2,2 procent mężczyzn stwierdzono zakażenie wirusem HPV 16, który uznawany jest za typ wysokiego ryzyka, mogący prowadzić do zachorowania na raka. Udało się ustalić, że najbardziej zagrożeni zakażeniem byli panowie, których partnerki były nosicielkami wirusa typu HPV 16, zlokalizowanego w obrębie żeńskich narządów płciowych. Lekarze stwierdzili, że ryzyko zarażenia się tym typem wirusa brodawczaka ludzkiego zwiększa się w przypadku mężczyzn, którzy uprawiają seks oralny ze swoimi partnerkami. Ale nowe badania dowodzą również, że wirusem HPV można się zarazić także poprzez całowanie.
- Zrozumienie, w jaki sposób wirus HPV jest przenoszony, jest bardzo ważne, ponieważ pozwala nam określić, kto jest najbardziej narażony na ryzyko infekcji HPV i w jaki sposób możemy chronić ich oraz ich partnerki - powiedział dr Eduardo Franco z Uniwersytetu McGill w Montrealu. - Nasze badania dostarczają dodatkowych dowodów na to, że HPV jest przenoszony drogą płciową i może być przekazywany poprzez usta albo ścieżką narządy płciowe-usta.
Podczas eksperymentu stwierdzono, że 52 mężczyzn było wolnych od infekcji. Udało się ustalić, że były to osoby, które nigdy nie paliły, były w stałych związkach oraz posiadały partnerki, które także były wolne od zakażenia.
Szacuje się, że globalnie wirus HPV odpowiedzialny jest za 5 procent przypadków chorób nowotworowych.
Wyniki badań naukowców zostały opublikowane w dzienniku "Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention".