Trwa ładowanie...
16-09-2016 12:11

W tych krajach faceci najczęściej biorą na siebie obowiązki domowe. Jak wypadają Polacy?

Co kraj, to obyczaj – wynika z zaprezentowanych właśnie wyników badań, podczas których sprawdzano, czy mężczyźni chętnie włączają się w pomoc przy sprzątaniu, zmywaniu czy gotowaniu, czyli codziennych pracach domowych. Okazało się, że to, czy panowie się migają od podobnych zadań, zależy w dużej mierze od pochodzenia. W niektórych krajach panowie starają się pod tym względem dotrzymywać tempa partnerkom. Jak w tym zestawieniu wypadają Polacy?

W tych krajach faceci najczęściej biorą na siebie obowiązki domowe. Jak wypadają Polacy?Źródło: Shutterstock.com
d3pv36x
d3pv36x

Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego postanowili zestawić ze sobą dane pochodzące z 16 krajów, zdradzające, czy faceci chętnie sięgają po szufelkę i miotłę. Okazało się, że niezrównani, jeśli chodzi o skłonność do pomagania w domu są Norwegowie. Z danych, które zostały uwzględnione w badaniu, wynika, że każdego dnia poświęcają oni na tego typu zajęcia aż 72 minuty. Tuż za Norwegią znalazła się Australia, a na dalszych miejscach Dania i Szwecja. Warto zauważyć, że czołówka (trzy na cztery pozycje) została zdominowana przez kraje skandynawskie, gdzie występuje duży nacisk na sprawiedliwy podział obowiązków i walczy się ze stereotypowym postrzeganiem kobiet i mężczyzn. Tuż za nimi znalazł się inny kraj z północy – Finlandia.

Jak sprawa wygląda z Polakami?

Drugi biegun obejmuje mężczyzn, których zaangażowanie w obowiązki domowe ma charakter marginalny. Panowie, którzy nie są zbyt skorzy do wykonywania tego typu prac, żyją przede wszystkim w Izraelu oraz we Włoszech. Ci drudzy poświęcają średnio na tego typu sprawy ok. 38 minut, czyli ok. połowę tego, co pracowici Norwegowie.

Co ważne, nieźle w rankingu wypadli Polacy. Tego typu obowiązki zajmują nam średnio blisko godzinę dziennie. Na szesnaście pozycji zajęliśmy siódme miejsce, wyprzedzając m.in.: Amerykanów, Francuzów, Hiszpanów, Niemców oraz Brytyjczyków. Nie wyglądamy zatem tak źle. Z drugiej strony ani my, ani mężczyźni z żadnego kraju na świecie wciąż nie mogą się równać z kobietami, które zdecydowanie większą część doby spędzają na gotowaniu, praniu i sprzątaniu.

Najwięcej dają z siebie Włoszki (ponad 220 minut dziennie) oraz mieszkanki państw byłej Jugosławii (średnio ok. 190 minut dziennie). Mniej więcej tyle samo czasu spędzają na sprzątaniu i gotowaniu kolejne w rankingu Hiszpanki i Polki. Najmniej czasu prace domowe zajmują mieszkankom Stanów Zjednoczonych, Kanady i Wielkiej Brytanii.

d3pv36x

Jest coraz lepiej, ale wciąż nie jest idealnie

Naukowcy zwrócili uwagę na jeszcze jeden ciekawy aspekt. Chodzi o dysproporcje występujące pomiędzy kobietami a mężczyznami. Tu równych sobie nie mieli mieszkańcy Włoch (kobiety poświęcają tam na prace domowe ponad 3 godziny więcej od panów), a na dalszych miejscach znalazły się kraje byłej Jugosławii oraz Izrael. Najmniejsze nierówności występują w Danii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

Choć kobiety nadal nie mają sobie równych, kiedy chodzi o zajmowanie się domem, to naukowcy zwracają uwagę, że mężczyźni coraz chętniej biorą dziś na siebie obowiązki, które jeszcze jakiś czas temu uznawane były za typowo kobiece. Sytuacja z roku na rok staje się pod tym względem lepsza.

- Zauważalny jest ogólny ruch w stronę większej równości płciowej, ale wciąż ze znaczącymi różnicami charakteryzującymi poszczególne kraje. Zarysowują się one zarówno w zakresie poziomu jak i tempa zrównywania – wyjaśnili Evrim Altintas oraz Oriel Sullivan z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

d3pv36x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pv36x