W tych krajach zabija się najwięcej ludzi
Państwa mordują swoich mieszkańców na różne sposoby: poprzez powieszenie, ścięcie, ukamienowanie, rozstrzelanie, uduszenie, rażenie prądem, czy zastrzyk z trucizną. A który z krajów najszczodrzej zasądza najwyższy wymiar kary?
Amnesty International opublikowało niedawno zestawienie egzekucji przeprowadzonych na całym globie w roku 2010. Z raportu wynika, że uśmiercono w ten sposób około 527 osób w 67 krajach (dodajmy, że w 2009 liczba ta kształtowała się na poziomie 714 osób). Niestety, te statystyki nie są kompletne, bowiem możliwe, że należałoby je uzupełnić o kolejnych 8000 tysięcy straconych w samych tylko Chinach! Skąd zatem ten "błąd statystyczny"?
29.03.2011 | aktual.: 29.03.2011 13:14
[
]( #opinions )
Problem tkwi w fakcie, że władze chińskie traktują te informacje jako tajemnicę państwową i mimo ustawicznych próśb ze strony Amnesty International, Chińczycy nie chcą ujawnić prawdziwych danych - choć na arenie międzynarodowej Chiny deklarowały, że popierają działania Amnesty International i sami dążą do zmniejszenia liczby przeprowadzanych kar głównych. Tymczasem, wedle szacunków Amnesty, tylko w 2010 w Chinach stracono od 2 do 8 tysięcy ludzi, czego jednak nie ujęto w oficjalnym raporcie.
Natomiast, jeśli chodzi o pozostałe kraje, najwięcej egzekucji przeprowadzono w Iranie (około 252), dalej plasuje się Korea Północna (60), Jemen (53) i USA (46). A jak uśmiercano w 2010?
MW/PFi
W Arabii Saudyjskiej propagowano ścięcie, prądem zabijano w USA, powieszenie było jedną z popularniejszych metod pozbawiania życia m.in. w Bangladeszu, Botswanie, Iranie, Iraku, Japonii, Malezji, Korei Północnej, Singapurze, Sudanie i Syrii, z kolei w USA i Chinach chętnie używano także zastrzyku ze śmiertelną mieszanką. Pozostaje jeszcze rozstrzelanie, jakże popularne w Bahrajnie, Białorusi, Chinach, Korei Północnej, Palestynie, Tajwanie, USA, Wietnamie, Jemenie i na Somalii.
Warto zauważyć, że w 2010 na przekroju całego globu wydano niemal 18 000 wyroków skazujących na karę śmierci. Oczywiście wykonania doczeka się jedynie niewielka część z nich.
[
]( #opinions )
Pod tym względem liczby napawają optymizmem - od 1995 zauważalny jest trend spadkowy, choć oczywiście zdarzają się wyraźne wyjątki. Co ciekawe, w 2009 w Europie nie wykonano ani jednej egzekucji! Europejskie statystyki na rok 2010 popsuła Białoruś, gdzie uśmiercono 2 osoby.
Jako ciekawostkę należy nadmienić, że wyróżnia się dwa rodzaje kary śmierci - zwykłą, której celem jest uśmiercenie winnego przestępstwa oraz tzw. kwalifikowaną karę śmierci, która ma dodatkowo zadać uśmiercanemu niewyobrażalne cierpienia za grzechy. I tak, o ile metody wykonywania zwykłej kary śmierci są już Ci dobrze znane, o tyle sposoby przeprowadzania kwalifikowanej kary śmierci mogą Cię zaskoczyć - wyróżnia się tu m.in.: łamanie słoniem, rozerwanie końmi, pożarcie przez zwierzęta, obdarcie ze skóry, spalenie na stosie, czy nabicie na pal.
[
]( #opinions )
A Ty, jesteś za, czy przeciw karze śmierci?