Trwa ładowanie...
17-11-2011 11:30

W tym województwie mężczyźni nie spłacają kredytów!

Share
W tym województwie mężczyźni nie spłacają kredytów!Źródło: Thinkstockphotos
d2ylipj

Mężczyźni chętniej niż kobiety spłacają swoje długi. Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Długów, ponad 57 procent panów, którzy trafili do rejestru spłaciło swoje zobowiązania i tym samym zostali oni wykreśleni z bazy dłużników. Średnio każdy z nich miał do oddania wierzycielom 2 tysiące 185 złotych i 72 grosze.

Polski spłacacz, czyli uczciwy dłużnik, który postanowił spłacić swoich wierzycieli, to według danych KRD BIG SA mężczyzna ze Śląska (16,23%) lub Mazowsza (15,23%), w wieku 26-35 lat, spod znaku Barana. Jak wynika ze zgromadzonych danych, przyczyny zadłużania to przede wszystkim nieregulowanie czynszu za mieszkanie. Spłacaczowi zdarzyło się nawet nie zapłacić rachunku za hotel czy obiad w restauracji. Jego dane trafiły do Krajowego Rejestru Długów, ale w obawie przed konsekwencjami spłacił swoje zadłużenie.

Kolejne miejsce na liście spłacaczy zajmują mieszkańcy Wielkopolski (7,61%) oraz mieszkańcy województwa łódzkiego (6,51%).

Swoje długi najrzadziej spłacają mieszkańcy Opolszczyzny (2,01%), Podlasia (2,34%) oraz województw świętokrzyskiego (2,36%) i podkarpackiego (2,65%).

d2ylipj

Rekordowy dług odnotowany w bazie Krajowego Rejestru Długów, z którym musiał poradzić sobie polski spłacacz, to 2 572 368,25 zł.

17 listopada obchodzimy Dzień bez Długów. To dobry moment, aby oddać zaciągnięte pożyczki, nawet te najmniejsze, i wyjść na plus, zaplanować także rodzinne budżety i przyszłe wydatki. Tym bardziej, że jak wynika z danych Krajowego Rejestru Długów, problem zadłużenia dotyczy wciąż wielu Polaków. W bazie KRD jest ponad 1,7 mln dłużników. Dane osób, które spóźniły się ze spłatą należności i trafiły do biura informacji gospodarczej, może sprawdzić każda firma: m.in. bank czy firma leasingowa. To z kolei oznacza dla dłużnika utratę wiarygodności finansowej i może skutkować np. utrudnionym dostępem do kredytów, zakupów ratalnych czy kupna abonamentu na telefon komórkowy.

- Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że długi kładą się cieniem na ich wizerunku - przestrzega Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA. - Przeterminowane zobowiązania często są przyczyną utraty wiarygodności finansowej. Przez długi mogą ucierpieć relacje międzyludzkie. Nierzadko bywają one pretekstem do zerwania kontaktów. Tymczasem raz nadszarpniętą reputację z trudem da się odbudować - dodaje Adam Łącki.

Warto zrobić pierwszy krok i z dłużnika zamienić się w spłacacza.

d2ylipj

A na co mężczyźni najczęściej biorą pożyczki? Wbrew pozorom nie jest to kredyt ratalny czy karty kredytowe. Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Długów przekazanych nam przez Karolinę Gazdę Wojszwiłło mężczyźni częściej niż kobiety zadłużają się w bankach (53% i 47 % kobiety).

W wypowiedzi dla facet.wp.pl Karolina Gazda Wojszwiłło tłumaczy, że za taki stan rzeczy odpowiada nasza tradycyjna struktura społeczna:

-Ciągle jeszcze jesteśmy społeczeństwem patriarchalnym, to mężczyzna jest głową rodziny i to on utrzymuje dom. Podpisuje wszelkie umowy np. na dostawę prądu, gazu, jest też głównym najemcą nieruchomości, decyduje o wzięciu pożyczki na mieszkanie czy samochód. - mówi.

Analizując te dane możemy się tylko cieszyć, że ciągle żyjemy w obśmiewanym ze wszystkich stron społeczeństwie patriarchalnym. Strach pomyśleć co by było, gdyby większość kredytów brały panie...

KRD, PFi/ PFi

d2ylipj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ylipj
d2ylipj