Trwa ładowanie...
15-12-2010 10:55

W USA odpalono superdziało

W USA odpalono superdziałoŹródło: AFP
d3hnaip

Działo elektromagnetyczne wielkości autobusu nadaje pociskom prędkość siedem razy większą od dźwięku - informuje "New Scientist".

Działo, zwane też kinetycznym lub szynowym (angielska nazwa "railgun") oficjalnie odpalono 10 grudnia w Office of Naval Research w Dahlgen w stanie Wirginia (USA).

Pocisk tej broni jest zbudowany z dobrego przewodnika i umieszczony między dwiema przewodzącymi szynami. Początek szyn jest podłączany do zasilania. W chwili włączenia zasilania powstaje obwód szyna-pocisk-szyna, przez który płynie prąd o bardzo dużym natężeniu.

Obwód ten wytwarza silne poprzeczne pole magnetyczne. Na szyny i pocisk działa siła elektrodynamiczna starająca się rozsunąć szyny i wyrzucić pocisk. Ponieważ szyny są unieruchomione, siła elektrodynamiczna przemieszcza gwałtownie pocisk, nadając mu wielką prędkość.

W przypadku działa z Wirginii dzięki impulsowi 33 megadżuli uzyskano rekordowe 7 machów (siedmiokrotna prędkość dźwięku). Dzięki temu pocisk mógłby mieć zasięg około 110 mil morskich (prawie 200 km), co dałoby statkom wyposażonym w takie działo możliwość ostrzału wybranych celów bez narażania się na ogień nieprzyjaciela.

PAP)

pmw/ agt/

d3hnaip
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hnaip