Trwa ładowanie...
26-03-2012 10:54

Walki na Pomorzu w roku 1945

Walki na Pomorzu w roku 1945Źródło: Łukasz Jurczak
d4gafil
d4gafil

Pomorze w latach 1939-45 było świadkiem wydarzeń, które na stałe wpisały się w pamięć o II wojnie światowej. Jako jedno z pierwszych doświadczyło hitlerowskiego Blitzkriegu i zbrodniczej okupacji, której częścią był obóz Stutthof.

Tutaj jednak w wyjątkowo ciężkich warunkach rodziła się i trwała antyniemiecka konspiracja. Totalny charakter konfliktu widoczny jest szczególnie w trakcie pochodu Armii Czerwonej wiosną 1945r. – niosącej wyzwolenie od Niemców, ale i wyjątkowo gorzki epilog.

• 3 marca 1945 roku wszystkie szlaki komunikacyjne prowadzące do Gdańska zostały opanowane przez oddziały Armii Czerwonej. W ciągu kilku dni udało się zająć Żukowo, Przodkowo, Kartuzy. W walkach toczonych na Pomorzu udział brała polska 1 Brygada Pancerna im. Bohaterów Westerplatte, która uczestniczyła w zajęciu Wejherowa, a później Gdyni i Gdańska.
Od 19 marca trwało natarcie na Gdynię, która ostatecznie została zajęta 25 marca.

d4gafil

23 marca został zdobyty Sopot, a oddziały radzieckie dotarły do morza i oddzieliły ujście Wisły i Gdańska od Półwyspu Helskiego.
Od połowy marca trwały walki w lasach oliwskich, a po zajęciu Sopotu przystąpiono do ataku na oddziały niemieckie stacjonujące w Gdańsku. Kolejne dzielnice były zdobywane do końca marca (27.03. zatknięto polską flagę na Dworze Artusa).
31 marca Sowieci zdobyli Westerplatte.

źródło: info. prasowa muzeum1939.pl zdjęcia: Łukasz Jurczak/Wp.pl

d4gafil
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gafil

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj