Trwa ładowanie...
d3v70m2
Ciekawostki

Walki rycerskie na Zamku w Malborku

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Walki rycerskie na Zamku w Malborku
(materiał prasowy)
d3v70m2

W dniach 30.04-03.05 Zamek w Malborku będzie miejscem niesamowitego wydarzenia - Mistrzostw Świata w Sportowych Walkach Rycerskich Federacji IMCF (International Medieval Combat Federation).

Mistrzostwa IMCF 2015 na Zamku w Malborku

Federacja IMCF zdecydowała, że w roku 2015 Mistrzostwa Świata w Sportowych Walkach Rycerskich zorganizuje w jednym z państw Europy Środkowej. Wybór padł na Zamek Malbork - najokazalszą twierdzę średniowieczną w Polsce, w największy ceglany kompleks zamkowy świata, obiekt Światowego Dziedzictwa UNESCO.

d3v70m2

Rekordowa liczba uczestników Mistrzostw

Udział w tegorocznych mistrzostwach zapowiedziało około 500 rycerzy, z 30 reprezentacji narodowych, z 6 kontynentów. Razem z nimi na turniej do Malborka przybędzie około 1800 rekonstruktorów, którzy zapewnią niebywałą oprawę mistrzostw oraz liczne atrakcje dla publiczności. Do tej pory swoje uczestnictwo potwierdziły reprezentacje z Anglii, Argentyny, Australii, Austrii, Belgii, Białorusi, Danii, Francji, Holandii, Irlandii, Japonii, Litwy, Luksemburga, Meksyku, Niemiec, Nowej Zelandii, Polski, Portugalii, Quebecu, RPA, Słowacji, Szwecji, Szkocji, Szwajcarii, Ukrainy, USA i Włoch.

Nowa dyscyplina sportu walki

Sportowe Walki Rycerskie - Medival Combat – to nowa dyscyplina sportu, która od kilku lat zdobywa coraz więcej fanów i przyciąga co raz większą rzeszę zawodników z całego świata. W Polsce tego typu turnieje rozgrywane są od 8 lat. Sport ten zdobywa coraz większą popularność w krajach, które nie mają nic wspólnego ze średniowiecznym rycerstwem, np. w Argentynie czy Nowej Zelandii. Jest to dyscyplina sportu jak wszystkie inne – zawodnik musi skompletować odpowiedni sprzęt i ciężko trenować by osiągnąć jak najlepszy wynik.

d3v70m2

Mistrzowskie walki: Ich największą zaletą jest autentyczność. To ona odróżnia Sportowe Walki Rycerskie od pokazów walk czy rekonstrukcji bitew. Zawodnicy, biorący w nich udział stają naprzeciw siebie w szrankach (średniowiecznym ringu), z bronią białą w ręku. Pojedynki są toczone na pełnej szybkości, a ciosy wyprowadzone są z pełną siłą. Tu zwycięża najlepszy. Prawdziwość tego sportu to nie tylko realna, pełno kontaktowa walka, ale również zbroje zawodników, które muszą spełniać wyśrubowane normy autentyczności historycznej. Oczywiście sport, jak każdy inny opisany jest wieloma regulaminami, mającymi zapewnić rycerzom przede wszystkim bezpieczeństwo. Nad ich przestrzeganiem czuwa zespół sędziów, którzy dokonują także przeglądu zbroi i broni zawodników. Mistrzostwa odbywające się w malborskim Zamku ściągają najlepszych zawodników na świecie.

Oprawa Mistrzostw: Sportowe Walki Rycerskie pozwalają widzom przenieść się w czasie do innego świata, którego mogą doświadczać wszystkimi zmysłami. Przybyli do zamku Goście, oprócz walk zobaczą też pracę rzemieślników, kowali, szewców, płatnerzy. Mogą odwiedzić kramy, gdzie handlarze sprzedawać będą swoje wyroby, mogą skosztować średniowiecznych dań, zobaczyć występy kuglarzy czy bardów. Odwiedzający mają możliwość posłuchania muzyki granej na żywo na instrumentach z epoki, czy zajrzeć do obozu rycerskiego. Nie zabraknie działań interaktywnych dla dzieci i dorosłych: warsztatów tańca, stanowisk gdzie można przymierzyć zbroję, postrzelać z łuku, wybyć monetę, powalczyć bezpieczną bronią treningową, wykuć przedmiot na kowadle czy wysłać swoje dzieci, by przeżyły średniowieczną przygodę, pod okiem doświadczonego animatora.

* Zasady i konkurencje*

Konkurencje bojowe rozgrywane podczas mistrzostw podzielone są na dwie kategorie: walki indywidualne (pojedynki) i walki grupowe (bohurty). W każdej kategorii rozgrywanych jest kilka turniejów: walka na miecze i tarcze, walka na miecze długie oraz na broń drzewcową. Niezależnie od konkurencji, walka toczona jest na punkty z podziałem na rundy, o określonej długości. Wygrywa ten kto w czasie całego pojedynku zada więcej ciosów, uderzając bezpośrednio w ciało (dokładniej w zbroję) przeciwnika.
Zupełnie inne zasady są w walkach grupowych. Mamy tu konkurencje: 5 vs 5, 10 vs 10 i 16 vs 16. Oznacza to, że na pole walki wchodzi 5, 10 lub 16 zawodników z każdej drużyny. Tu nikt nie liczy trafień, ani nie ma stopera mierzącego czas trwania rundy. Walka trwa, dopóki jedna z drużyn nie powali na ziemię wszystkich zawodników drużyny przeciwnej. Oprócz ciosów bronią, dozwolone są kopnięcia, rzuty zapaśnicze, wbieganie w przeciwnika, atakowanie tarczą itd.
Sportowe Walki Rycerskie uprawiają także kobiety, które mają osobne zawody 1 vs 1 (3 konkurencje, dokładnie na takich samych zasadach jak mężczyźni), oraz walki grupowe. Walki grupowe odbywają się jednak tylko w konwencji małych drużyn 3 vs 3.

d3v70m2

Federacja IMCF (International Medieval Combat Federation)

Zawodnicy uprawiający Sportowe Walki Rycerskie na całym świecie, zrzeszeni są w krajowych organizacjach (np. Polskie Stowarzyszenie Walk Rycerskich), które czuwają nad rozwojem tej dyscypliny sportu. Wszystkie krajowe organizacje tworzą razem International Medieval Combat Federation, która zajmuje się wyznaczaniem kierunków rozwoju sportu oraz organizuje raz do roku Mistrzostw Świata, które mają na celu wyłonić najlepszych rycerzy we wszystkich turniejowych konkurencjach.
W roku ubiegłym IMCF zorganizowała swoje mistrzostwa w Hiszpanii, na zamku Castillo de Belmonte, w centralnej części tego kraju, gdzie Polska zajęła drugie miejsce w klasyfikacji generalnej (za USA). Mistrzostwa były wielkim wydarzeniem na skalę regionu i całego kraju. Turniej odwiedziło 26 000 widzów, relacjonowała go na żywo jedna z hiszpańskich telewizji, a dzięki obecności agencji Reuters, materiały z mistrzostw ICMF ukazywały się w mediach na całym świecie.

Organizatorzy:
Muzeum Zamkowe w Malborku, Polskie Stowarzyszenie Walk Rycerskich, Urząd Miasta Malborka oraz Malbork Welcome Center International Medieval Combat Federation, Muzeum Bitwy pod Grunwaldem

d3v70m2

Podziel się opinią

Share
d3v70m2
d3v70m2