Trwa ładowanie...
16-07-2014 15:46

Wazektomia powiązana z występowaniem raka prostaty

Wazektomia powiązana z występowaniem raka prostatyŹródło: 123RF.COM
d2t72d5
d2t72d5

Dla wielu to nic innego, jak skuteczny środek antykoncepcyjny i prosty sposób zabezpieczenia się przed nieplanowanym dzieckiem. Dla innych - kontrowersyjny oraz dyskusyjny moralnie i etycznie zabieg, który wypacza sens bycia mężczyzną. Ostatnio swoje trzy grosze dorzucili naukowcy. Wyniki ich badań dla licznej grupy mężczyzn mogą stanowić powód do niepokoju.

- Wazektomia polega na wykonaniu zabiegu chirurgicznego (najczęściej w znieczuleniu miejscowym) i przecięciu, a następnie podwiązaniu nasieniowodów.(...) Mężczyzna zachowuje funkcje seksualne, w jego nasieniu nie są jednak obecne plemniki, nie może więc dojść do zapłodnienia partnerki. Operacja jest teoretycznie odwracalna, w praktyce jednak może się zdarzyć, że lekarze nie będą w stanie przywrócić płodności. Z tego powodu na wazektomię powinni decydować się wyłącznie panowie świadomi wszystkich konsekwencji i ewentualnych skutków ubocznych tego działania - osoby pewne, że nie będą chciały mieć więcej dzieci w przyszłości -powiedział w rozmowowie z facet.wp.pl ginekolog-położnik Marek Dawicki z gdańskiej kliniki Invicta.

Wszyscy, którzy rozważają poddanie się sterylizacji powinni wziąć pod uwagę jeszcze jeden czynnik. Jak donoszą naukowcy na łamach "Journal of Clinical Oncology" - zabieg zwiększa ryzyko zachorowania na raka gruczołu krokowego.

Badacze ze Szkoły Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Harvarda w Bostonie odkryli, że wazektomia o 10 proc. zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na raka prostaty, przy czym ryzyko wystąpienia zaawansowanego lub śmiertelnego stadium nowotworu może być wyższe nawet o odpowiednio 19 lub 20 proc.

d2t72d5

Naukowcy przeanalizowali dane ogromnej grupy mężczyzn (prawie 50 tys.) uzyskane na przestrzeni 24 lat (1986-2010) i zaobserwowali, że u ponad 6 tys. z nich rozwinął się w tym czasie rak gruczołu krokowego, przy czym 811 pacjentów nie udało się uratować. Stwierdzili też, iż 25 proc. osób badanych przeszło zabieg wazektomii. Na tej podstawie obliczyli ryzyko zachorowania na raka prostaty. Wyniki jednoznacznie pokazały, że prawdopodobieństwo zachorowania na raka gruczołu krokowego jest wyższe u mężczyzn po wazektomii, ale nadal nie wiadomo dlaczego. Może ma to związek z często (66 proc. przypadków) występującym po zabiegu powikłaniem w postaci vasitis nodosa - guzkowatym zgrubieniem nasieniowodu. Naukowcy zapowiadają, że będą kontynuować badania.

PFI, PAP/AC,facet.wp.pl

d2t72d5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2t72d5