Wełna, która nie gryzie. Wypróbuj ubrania termoaktywne z materiału najlepszej jakości
Jesienne wycieczki trekkingowe czy uprawianie sportu wymaga nie tylko dużego samozaparcia, ale również odpowiedniego ubrania, które zapewni komfort niezależnie od warunków atmosferycznych. Wełna merynosów to bardzo dobre rozwiązanie niezależnie od sytuacji.
22.10.2018 | aktual.: 22.10.2018 13:32
Merynosy to rasa owiec, których runo uważane jest za jedno z najlepszych na świecie. Cechuje się bardzo niewielką grubością, około 15-25 mikronów (ludzki włos ma grubość mniej więcej 70 mikronów), oraz niebywałą delikatnością – ubrania wykonane z tego materiału doskonale nadają się dla osób z wyjątkowo wrażliwą skórą. Nie drapią, nie powodują uczuleń i podrażnień, a przy tym cienki i gęsty splot sprawia, że są wyjątkowo wytrzymałe.
Wełna na lato i zimę
Owce wypasane na terenach, w których roczna amplituda powietrza jest bardzo duża, muszą być uodpornione na zmienne warunki atmosferyczne. Gdy temperatura rośnie, włókna wełny prostują się, tym samym zapobiegając przegrzewaniu się ciała zwierzęcia. Gdy nadchodzi ochłodzenie, sierść skręca się, skutecznie izolując ujemne temperatury. To sprawia, że wełna merynosów doskonale nadaje się do produkcji ubrań termoaktywnych.
Wełna merino jest standardowym materiałem używanym do produkcji ubrań typowo trekkingowych oraz bielizny dla amatorów jesiennego survivalu, trekkingowców czy bushcraftowców, a także osób pracujących jesienią na zewnątrz, które wymagają doskonałej izolacji cieplnej. Oferują połączenie najlepszych cech tkanin naturalnych i syntetycznych, takich jak duża wytrzymałość, dobra termoizolacja oraz świetna absorbcja wilgoci. W dodatku tkanina nie wchłania przykrych zapachów, dzięki czemu nawet po wielokrotnym praniu i noszeniu będzie pachnieć jak nowa.
Skarpety z wełny merino
Jesień to dla wielu osób czas chłodnych stóp. Jeśli planujesz długi wypad turystyczny i chcesz mieć pewność, że zarówno buty, jak i skarpety zadbają o komfort stóp, lepiej wybrać skarpety wykonane z wełny merino. Materiał bardzo szybko wysycha i zachowuje swoje właściwości termoizolacyjne nawet przy przemoczeniu, dzięki czemu nie trzeba martwić się o odmrożenia. Skarpety wyposażono w specjalny system zapobiegający otarciom. W najbardziej newralgicznych miejscach, takich jak pięta, palce czy śródstopie zastosowano specjalny splot, który działa jak amortyzator, zapobiegając kontuzjom stopy nawet w niewygodnym obuwiu.
Bielizna termoaktywna
Uprawianie sportu w trudnych warunkach pogodowych wymaga ubrań o specjalnych właściwościach termicznych, dlatego trzeba zadbać o odpowiednie skomponowanie poszczególnych warstw "cebulki". Jesienny jogging, trekking w górach czy typowo zimowe rozrywki w postaci snowboardu, nart lub saneczkarstwa wymagają materiału, który nie będzie krępować ruchów, odizoluje ciało od chłodu, a jednocześnie nie dopuści do przegrzania i w konsekwencji przemoczenia ciała. Wełna o właściwościach antybakteryjnych, antyalergicznych i eliminujących brzydki zapach to gwarancja świeżości i higieny.
Jak zajmować się wełną merino
Przede wszystkim należy pamiętać, że przy praniu bielizny wykonanej z tego materiału, nie wolno używać zmiękczaczy ani środków do płukania – mogą negatywnie wpłynąć na wytrzymałość i chłonność materiału. Poza tym warto zaopatrzyć się w specjalny środek do prania wełny. Dzięki temu zapobiegniesz nadmiernemu mechaceniu się materiału i sprawisz, że utrzyma właściwości izolujące temperatury przez długi czas.