Trwa 艂adowanie...
11-04-2012 11:03

Whisky dojrzeje na orbicie

Whisky dojrzeje na orbicie殴r贸d艂o: AFP
d2h17sn
d2h17sn

Na Mi臋dzynarodowej Stacji Kosmicznej trwaj膮 eksperymenty z wykorzystaniem s艂odu i drewna d臋bowego ze szkockiej destylarni Ardbeg. Astronauci sprawdzaj膮, jak whisky dojrzewa w warunkach niewa偶ko艣ci - informuje BBC.

Mieszka艅cy Mi臋dzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS eksperymentuj膮 ze s艂odem z destylarni Ardbeg - jednej z siedmiu, dzia艂aj膮cych na brytyjskiej wyspie Islay (tradycyjnego szkockiego regionu produkcji whisky). Eksperyment, o kt贸rym poinformowano w siedzibie Edinburgh International Science Centre, potrwa co najmniej dwa lata.

S艂贸d i kawa艂ki opalonego drewna d臋bowego wys艂ano na ISS dostawczym, bezza艂ogowym statkiem kosmicznym jeszcze w pa藕dzierniku 2011 r. S膮 to jedne z g艂贸wnych sk艂adnik贸w potrzebnych do produkcji whisky. Naukowcy chc膮 si臋 przekona膰, jak zareaguj膮 na stan niewa偶ko艣ci. Zrozumienie roli ziemskiej grawitacji w produkcji whisky mo偶e si臋 okaza膰 cenne dla wytw贸rc贸w tego alkoholu i zainspirowa膰 ich do opracowania nowych produkt贸w - podkre艣laj膮 przedstawiciele zaanga偶owanej w badania ameryka艅skiej firmy NanoRacks LLC.

Destylarnia Ardbeg produkuje whisky od ponad trzystu lat. Orbitalny eksperyment jest prawdopodobnie pierwszym, w kt贸rym w warunkach niemal zerowej grawitacji zostan膮 zbadane m.in. terpeny - niewielkie cz膮steczki chemiczne, kt贸re nadaj膮 alkoholowi 偶ywy, charakterystyczny aromat. Podobne analizy prowadzone s膮 r贸wnolegle na Ziemi. Naukowcy por贸wnaj膮 wyniki i stwierdz膮, czy na ziemi i na orbicie alkohol dojrzewa nieco inaczej.

"Prowadz膮c ten mikrograwitacyjny eksperyment dowiemy si臋 czego艣 wi臋cej na temat smak贸w i woni. Ta wiedza mo偶e by膰 pomocna nie tylko w produkcji whisky, ale r贸wnie偶 w wytwarzaniu 偶ywno艣ci i perfum" - m贸wi Michael Johnson z NanoRacks LLC. Jego zdaniem powinna te偶 pom贸c samej destylarni Ardbeg znale藕膰 nowe mo偶liwo艣ci na bazie materia艂贸w i beczek, kt贸rymi dysponuj膮 od lat.

d2h17sn

Irlandzk膮 i szkock膮 whiskey produkuje si臋 z mieszaniny s艂odu i nieskie艂kowanego ziarna j臋czmienia. Po kr贸tkiej fermentacji mas臋 zalewa si臋 wod膮, filtruje i destyluje (czasami nawet trzy razy). Tak otrzymany destylat jest bardzo mocny (mo偶e mie膰 ok. 80 proc.), przy czym smakiem i zapachem bardzo przypomina w贸dk臋. Charakteru whiskey nabiera dopiero przez wiele lat le偶akowania w d臋bowych beczkach. W tym czasie alkohol wysyca si臋 zawartymi w drewnie garbnikami, nabieraj膮c z艂ocistego koloru i orzechowego posmaku. Jednocze艣nie w trakcie le偶akowania alkohol stopniowo si臋 ulatnia, trac膮c moc. (PAP) zan/ula/ijuh

d2h17sn
Oce艅 jako艣膰 naszego artyku艂u:
Twoja opinia pozwala nam tworzy膰 lepsze tre艣ci.

Komentarze

Trwa 艂adowanie
.
.
.
d2h17sn