DziewczynyWiek na seks!

Wiek na seks!

Wiek na seks!
Źródło zdjęć: © Thinkstock

26.04.2010 | aktual.: 27.12.2016 15:17

None

W życiu do wszystkiego trzeba dojrzeć. Przychodzi czas na pierwsze głosowanie, na możliwość spożywania alkoholu, na zrobienie prawa jazdy, na służbę wojskową, na ślub, czy też przyjęcie odpowiedzialności cywilnej oraz karnej. Przychodzi też czas na seks. Co ważne, nie wszystko to ma miejsce naraz, jednocześnie...

Większość z nas orientuje się, że np. w Polsce, aby oddać swój głos w wyborach prezydenckich, trzeba mieć ukończone 18 lat, a w Stanach Zjednoczonych, aby legalnie kupić alkohol trzeba ukończyć 21 rok życia (przepis ten obowiązuje we wszystkich stanach!).

A jak to jest z seksem? Jak się okazuje, punkt widzenia zależy od miejsca... zamieszkania - w każdym kraju wygląda to inaczej.

1 / 11

Od kiedy robią to na świecie?

Obraz
© Thinkstock

Pojęciem kluczowym jest tu tzw. wiek uprawniający do współżycia seksualnego, z angielskiego nazywany również wiekiem przyzwolenia (ang. "age of consent").

Jest on ustalany prawnie i niekoniecznie musi być tożsamy z osiągnięciem pełnoletności.

W Polsce minimalnym wiekiem, od którego dana osoba uznawana jest za zdolną do wyrażania zgody, czy też przyzwolenia, na seks jest 15 lat. Podobna granica obowiązuje zresztą w większości krajów świata.

2 / 11

Od kiedy robią to na świecie?

Obraz
© Thinkstock

Jednak nie wszędzie. Są bowiem miejsca, gdzie na seks legalnie przyzwalać mogą czternasto-, trzynasto-, a nawet dwunastolatki!

Zasadniczo, seks z osobą, która nie osiągnęła wieku uprawniającego do współżycia seksualnego, jest karalny. I taki był właśnie zamysł ustalania instytucji wieku przyzwolenia - ochrona dzieci.

Jednak co do samego szczegółowego umocowania prawnego oraz różnego rodzaju specyficznych wyjątków, jak np. propagowanej m.in. w Kanadzie klauzuli bliskiego wieku, wygląda to różnie w zależności od regionu świata.

3 / 11

Od kiedy robią to na świecie?

Obraz
© Thinkstock

Przykładowo, owa klauzula zakłada możliwość odbycia aktu seksualnego z osobą niewiele młodszą od wymaganego ustawowo wieku, o ile jej partner nie jest od niej starszy o więcej niż np. 5 lat (wartość również ustalana prawnie).

Istnieje oprócz tego szereg innych odstępstw - jak np. małżeństwo, w rejonach gdzie wiek małżeński jest niższy niż wiek przyzwolenia.

Samo ustawodawstwo niektórych państw bywa często kontrowersyjne oraz nie pozbawione wad i nieścisłości, które mogą być wykorzystywane w złej woli. A jak dokładnie kształtuje się wiek przyzwolenia na świecie?

4 / 11

Europa

Obraz
© Thinkstock

W większości przypadków, kraje europejskie ustalają wiek przyzwolenia w granicach między czternastym a siedemnastym rokiem życia. Przykładowo, na Węgrzech jest to 14 lat, podobnie jest w Serbii i Chorwacji.

Są również kraje, które stosują pewne dodatkowe obwarowania prawne - i tak, nasi zachodni sąsiedzi - Niemcy, ustalili wiek przyzwolenia na 14 lat, o ile partner ma mniej niż 21 lat, w przeciwnym wypadku dopuszczalną granicą wiekową jest lat 16.

We Włoszech jest to również 14 lat z uwzględnieniem klauzuli bliskiego wieku - dopuszczalny jest seks z 13-latkami, o ile partner nie jest starszy o więcej niż 3 lata. Z kolei, na Łotwie granica prawna to 16 lat, chyba że praktykowana jest forma seksu bez penetracji, wówczas wiek przyzwolenia spada do lat czternastu.

5 / 11

Europa

Obraz
© Thinkstock

Wyróżniający jest również przykład Anglii oraz Walii, gdzie ustanowiono wiek przyzwolenia na 16 lat - wyjątek zachodzi wtedy, kiedy chodzi o seks z osobą, która jest darzona przez młodocianego specyficzną relacją, wytwarzającą szczególnego rodzaju zaufanie (charakterystyczne w stosunkach nauczyciel - uczeń, osoba chroniona - ochroniarz), wówczas wiek przyzwolenia wzrasta do 18 lat.

W innych krajach ustawodawstwo różni się np. w zależności od orientacji seksualnej. Interesujący jest przypadek Gibraltaru, gdzie wiek uprawniający do współżycia seksualnego dla heteroseksualistów oraz lesbijek wynosi 16, zaś dla homoseksualnych mężczyzn 18 lat.

Jednak nie wszystkie państwa europejskie trzymają się sztywno w ramach 14-17 lat. Są wyjątki od tej reguły, wyjątki które mogą szokować...

6 / 11

Europa

Obraz
© Thinkstock

Otóż najbardziej liberalnym państwem w tej kwestii okazuje się być... Watykan. W tym państwie wiek przyzwolenia zakłada możliwość legalnego współżycia 12-latków!

W Hiszpanii owa granica kształtuje się na poziomie lat trzynastu. Natomiast, najbardziej restrykcyjne kraje w Europie to Turcja i Malta, gdzie na pierwszy raz trzeba czekać aż do 18-tego roku życia.

7 / 11

Azja

Obraz
© Thinkstock

W Azji wiek przyzwolenia ustalany jest najczęściej w granicach 13-18 lat. Choć, przykładowo w Indonezji, heteroseksualni mężczyźni muszą czekać ze współżyciem aż do 19 roku życia, ich koleżanki mogą rozpocząć życie seksualne już w wieku lat 16, zaś gdzieś pomiędzy plasują się homoseksualiści - 18 lat.

Również Kuwejt jest bardziej liberalny względem dziewcząt, dla których wiek przyzwolenia ustalono na 15 lat, chłopcy muszą czekać jeszcze dwa lata. Z kolei, co dziwne, w jedynym współcześnie państwie, które można określić mianem państwa totalitarnego - Korei Północnej - ta kwestia w ogóle nie została uregulowana prawnie.

Podobnie jest w Omanie - gdzie seks legalnie dopuszczalny jest tylko i wyłącznie między małżonkami. Tak samo jest w Katarze - tam również zbliżenia fizyczne są formalnie jedynie domeną małżeństw. Warto dodać, że Katar nie ma ustawowo określonej granicy wieku, od której dopuszczalne są śluby - o tym decydują rodzice małżonków.

8 / 11

Afryka

Obraz
© Thinkstock

W Afryce wiek przyzwolenia mieści się najczęściej w widełkach 15-18 lat, przy czym najbardziej surowa pod tym względem jest Tunezja (20 lat), a najmniej Angola (12 lat) oraz Nigeria (13 lat).

Dość zabawnie prezentuje się ustawodawstwo Madagaskaru, gdzie wiek uprawniający do współżycia to formalnie 14 lat, jednak granicę przesunięto, aż do 21 lat dla stosunków homoseksualnych i... stosunków między krewnymi.

9 / 11

Ameryka Północna

Obraz
© Thinkstock

Ameryka Północna cechuje się większą wstrzemięźliwością w ustalaniu pułapów dopuszczających do legalnego uprawiania seksu, aniżeli Europa, Azja czy Afryka.

W Kanadzie wiek przyzwolenia to 16 lat, z uwzględnieniem klauzuli bliskiego wieku - co poruszono na wstępie niniejszego artykułu. Z kolei, we wszystkich stanach Stanów Zjednoczonych, granice są sztywne i nie dopuszcza się współżycia z osobami poniżej 16 roku życia. Nawet "wyuzdana" Kalifornia ustaliła granicę na poziomie 18 lat.

Sytuacja wygląda bardziej zawile w Meksyku, gdzie wiek przyzwolenia różni się w zależności od regionu - nie spadając jednak poniżej lat dwunastu.

10 / 11

Ameryka Południowa

Obraz
© Thinkstock

Mimo kiepskiej opinii, jaką cieszy się wiele południowoamerykańskich krajów, granice wiekowe przyzwalające na kontakt seksualny są tutaj ustalone na poziomie podobnym, co europejskie, czy afrykańskie. Średnio utrzymują się na poziomie 14 - 18 lat, również z licznymi wyjątkami.

Dla przykładu, wiek przyzwolenia w Brazylii wynosi 14 lat, podobnie w Chile, Ekwadorze i Peru. W Urugwaju jest to 15 lat, zaś w Wenezueli 16.

11 / 11

Australia i Oceania

Obraz
© Thinkstock

Z racji tego, że Australia jest federacją wielu stanów, nie obowiązuje w niej jedno sztywne prawo dla całego kraju. Wiek przyzwolenia zależy od regionu tego państwa i mieści się w widełkach 16-18 lat.

16 lat, to także granica dominująca w większości państw Oceanii.

sekswiekfacet
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (237)