Trwa ładowanie...

Wiek odpowiedni na seks

Share
Wiek odpowiedni na seks
Źródło: Thinkstock
d2fwac0

W życiu do wszystkiego trzeba dojrzeć. Przychodzi czas na pierwsze głosowanie, na możliwość spożywania alkoholu, na zrobienie prawa jazdy, na służbę wojskową, na ślub, czy też przyjęcie odpowiedzialności cywilnej oraz karnej. Przychodzi też czas na seks. Co ważne, nie wszystko to ma miejsce naraz, jednocześnie...

Większość z nas orientuje się, że np. w Polsce, aby oddać swój głos w wyborach prezydenckich, trzeba mieć ukończone 18 lat, a w Stanach Zjednoczonych, aby legalnie kupić alkohol trzeba ukończyć 21 rok życia (przepis ten obowiązuje we wszystkich stanach!).

OD KIEDY MOŻNA TO TAM ROBIĆ? >>

d2fwac0

A jak to jest z seksem? Jak się okazuje, punkt widzenia zależy od miejsca... zamieszkania - w każdym kraju wygląda to inaczej.

Pojęciem kluczowym jest tu tzw. wiek uprawniający do współżycia seksualnego, z angielskiego nazywany również wiekiem przyzwolenia (ang. "age of consent").

Jest on ustalany prawnie i niekoniecznie musi być tożsamy z osiągnięciem pełnoletności.

W Polsce minimalnym wiekiem, od którego dana osoba uznawana jest za zdolną do wyrażania zgody, czy też przyzwolenia, na seks jest 15 lat. Podobna granica obowiązuje zresztą w większości krajów świata.

Jednak nie wszędzie. Są bowiem miejsca, gdzie na seks legalnie przyzwalać mogą czternasto-, trzynasto-, a nawet dwunastolatki! czytaj więcej...

d2fwac0

Podziel się opinią

Share
d2fwac0
d2fwac0