Wielkie fortuny udało im się utrzymać przez pokolenia
Te rody stały się synonimem wielkiego bogactwa
Te rody stały się synonimem wielkiego bogactwa
Osiągnięcie wielkiego bogactwa nakładem własnej pracy to wielka sztuka, wymagająca zaangażowania, poświęcenia i pasji. Jeszcze większą trudnością wydaje się potem utrzymanie wysokiej pozycji. Prawdziwym osiągnięciem jest jednak ukierunkowanie innych członków rodziny oraz spadkobierców, by w taki sposób zarządzali majątkiem, aby nie tylko nie roztrwonili fortuny, ale potrafili ją pomnożyć. Niektórym udało się tego dokonać.
Na liście klanów, które przez lata potrafiły utrzymać się na liście najzamożniejszych, znajdują się najznamienitsze nazwiska. Czy miliarderom, którzy w tej chwili znajdują się na liście najbogatszych ludzi świata, uda się podążyć tą samą ścieżką? Niekoniecznie. Bill Gates, współtwórca Microsoftu i jeden z najzamożniejszych ludzi na naszej planecie dał w czasie jednego z wywiadów do zrozumienia, że nie gromadzi majątku, by zostawić go dzieciom. Polecił im natomiast przygodę, podczas której same będą mogły sprawdzić, jak to jest tworzyć wszystko od początku.
Rodzina Astorów
Pochodząca ze Stanów Zjednoczonych familia, uznawana za pierwszy ród arystokratów w Ameryce. Jej nestorem był pochodzący z Niemiec John Jacob Astor (widoczny po lewej). Urodzony w 1763 r. syn rzeźnika w wieku 16 lat wyjechał do Anglii, a potem do Stanów Zjednoczonych, gdzie ostatecznie osiedlił się w Nowym Jorku. Tam ożenił się z wywodzącą się z bogatej rodziny Sarą Todd, a niedługo potem rozpoczął swoją pierwszą działalność biznesową. W niewielkim sklepie sprzedawał instrumenty muzyczne i futra. Zachęcony osiągnięciami w handlu, postanowił rozszerzyć swoją działalność i wkrótce zaczął operować na rynku nieruchomości.
W tym samym czasie handel futrami i współpraca z Chinami zaowocowała stworzeniem przez niego firmy American Fur Company. John Jacob Astor został pierwszym amerykańskim multimilionerem. W momencie śmierci, w 1848 r. był najbogatszym mieszkańcem Stanów Zjednoczonych. Pozostawił po sobie majątek warty 20 milionów dolarów (po uwzględnieniu inflacji byłaby to kwota ok. 110 miliardów dolarów).
Rodzina Astorów
W XIX i XX wieku Astorowie stali się jednym z najbardziej znaczących rodów w Stanach Zjednoczonych. W kręgach towarzyskich oraz w świecie polityki nazwisko to otwierało wszystkie drzwi. W tym samym czasie, kiedy wielkiej fortuny dorobił się John Jacob Astor, sukcesy odnosili też jego bracia. Henry Astor po przybyciu do Ameryki najpierw prowadził sklep mięsny na Manhattanie. Zdobywany w ten sposób kapitał umiejętnie pomnażał, stając się wkrótce bardzo zamożnym człowiekiem. Pod koniec XIX wieku wielu przedstawicieli rodu Astorów przeprowadziło się do Anglii, osiągając wielkie sukcesy także tutaj.
Dziś nazwisko Astor jest w Stanach Zjednoczonych wciąż znane i szanowane. W dużej mierze dzięki mecenatowi. Astorowie wspierali instytucje kulturowe i naukowe. Nazwisko to zostało utrwalone w nazwach placów, ulic czy hoteli.
(na zdjęciu Vincent Astor, syn Johna Jacoba Astora IV, który zginął na pokładzie Titanica).
Rodzina Du Pont
Pierre Samuel du Pont de Nemours (po lewej stronie) był spadkobiercą francuskiej, szlacheckiej rodziny z tradycjami. Ten syn zegarmistrza pełnił przez pewien czas funkcję osobistego sekretarza króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, a potem również sekretarza Komisji Edukacji Narodowej.
W 1800 r. wraz z synami wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Tam, dwa lata później jeden z jego potomków, Éleuthere Irénée du Pont de Nemours, założył korporację DuPont, która zrewolucjonizowała przemysł.
Rodzina Du Pont
Przedsiębiorstwo, które miało swoją siedzibę w stanie Delaware, błyskawicznie stało się potentatem branży chemicznej. Na początku specjalizowało się w produkcji czarnego prochu. Kolejne inwestycje błyskawicznie przekuwane były w sukcesy.
To właśnie tam powstały takie materiały, jak: kevlar, nylon czy teflon. Koncern, z pokolenia na pokolenie, przechodził w ręce kolejnych przedstawicieli rodu. Także dziś część udziałów istniejącej do tej pory firmy należy do rodziny. Jak wynika z drzewa genealogicznego, dziś rodzina du Pontów, spadkobierców Pierre'a Samuela, liczy ok. 2 tysięcy osób.
(na zdjęciu po lewej - Henry Francis du Pont z żoną Ruth i dziećmi)
Rodzina Rothschildów
Wielkie sukcesy po dziś święci także rodzina Rotschildów, której przedstawiciele wymieniania są też wśród najbardziej wpływowych postaci w dziejach. Wiele z elementów ich działalności obrosło do dziś teoriami spiskowymi. Rothschildowie wywodzą się z Niemiec. Podwaliny pod wielki sukces, jaki odniosła rodzina, zostały stworzone w latach 60. XVIII wieku, kiedy Mayer Amschel von Rothschild (na obrazie po lewej stronie) otworzył kantor.
Biznes znakomicie się rozwijał. Do tego stopnia, że już na początku XIX w. synowie Mayera zaczęli rozwijać interes, otwierając placówki finansowe w wielu innych zakątkach Europy. Kolejne powstały m.in. w Wiedniu, Paryżu, Neapolu i Londynie.
Rodzina Rothschildów
Fortuna, jaką w krótkim czasie udało się zgromadzić Rothschildom, pozwoliła im na sfinansowanie wielu spektakularnych przedsięwzięć, m.in. na wsparcie finansowe budowy Kanału Sueskiego czy rozwoju infrastruktury kolejowej w niektórych krajach europejskich. W XIX w. Rothschildowie stanowili jedną z najbogatszych rodzin w Europie. Osiągając taką pozycję, nabywając tytuły szlacheckie i odgrywając ważną rolę polityczną, zyskali trudny do wyobrażenia status, dający im olbrzymie możliwości. Skrupulatnie z tego korzystali. Mająca żydowskie korzenie rodzina lobbowała m.in. za powstaniem Izraela.
Dziś Rothschildowie wciąż mają władzę i pieniądze. Nadal prowadzą interesy na całym świecie. W wielu kręgach nadal nie brakuje opinii, że to właśnie przedstawiciele tego rodu sprawują realną władzę nad światowym bogactwem.
(na zdjęciu Dawid Rothschild z narzeczoną, Olimpią Aldobrandini (włoski ród szlachecki), rok 1974)
Rodzina Rockefellerów
Tego nazwiska nikomu nie trzeba przedstawiać. Do dziś pozostaje ono synonimem sukcesu i nieprzebranego bogactwa. Za ojca sukcesów, jakie odnieśli Rockefellerowie, uważany był John D. Rockefeller (na zdjęciu). Do dziś w wielu zestawieniach piastuje on pierwszą pozycję najbogatszych ludzi w dziejach. Według wyliczeń, które biorą pod uwagę inflację, wynika, że jego fortuna warta była ok. 318 miliardów dolarów.
Kluczem do niej i biznesowego sukcesu stała się dla niego firma Standard Oil. Przedsiębiorstwo, które rozpoczęło swoją działalność w drugiej połowie XIX w., zajmowało się zarówno wydobyciem ropy naftowej, jak i jej przetwórstwem. Błyskawicznie stało się też prawdziwym gigantem - największym amerykańskim koncernem.
Rodzina Rockefellerów
Przez dziesięciolecia rodzina Rockefellerów święciła wielkie sukcesy, stając się jednym z najzamożniejszych klanów w dziejach oraz gromadząc jedną z najbardziej pokaźnych fortun, Przedstawiciele rodu działali nie tylko w przemyśle rafineryjnym, ale odnosili również sukcesy w branży nieruchomości oraz bankowej.
Rockefellerowie słyną także z zaangażowania w filantropię. Jedną z najbardziej znanych organizacji dobroczynnych, powołanych do życia przez Johna D. Rockefellera, jest Fundacja Rockefellera, która wspiera inicjatywy związane z rozwojem medycyny oraz walką z głodem.
Wciąż istnieje wiele firm, które powstały w czasach największej świetności klanu. Niektórych przedstawicieli rodu Rockefellerów nadal znaleźć można na liście najbogatszych ludzi świata. Majątek wnuka Johna D. Rockefellera - 98-letniego Davida (na zdjęciu po lewej z wnuczką Arianą), wyceniany jest dziś na 2,8 miliarda dolarów.