Trwa ładowanie...
22-02-2016 16:54

Wiemy już, jakie są najmniej lubiane słowa

Wiemy już, jakie są najmniej lubiane słowaŹródło: PAP
d2zijjc

"Konkubina" i "konkubent" zostały zwycięzcami w głosowaniu na najmniej lubiane słowa organizowanym przez Bibliotekę Śląską w Katowicach. Akcja "Słowa, które chcemy zapomnieć" cieszyła się dużym zainteresowaniem. Łącznie jej uczestnicy zaproponowali ok. 500 słów.

Na drugim miejscu plebiscytu, jak poinformowała ta największa w regionie książnica, znalazł się "wykon", na trzecim uplasowało się określenie "zajebiście". Kolejne miejsca zajęły: "focia/focie", "psycholożka", "pieniążki", "dizajn/dizajner", "tacierzyński", "briefing", "plażing", "event", "hejt", "selfie", "szoping".

Konkurs na najmniej lubiane, niechciane słowa Biblioteka Śląska ogłosiła 10 lutego. Proponując swoim czytelnikom wspólną zabawę językową, pracownicy biblioteki postanowili uczcić ustanowiony przez UNESCO Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Akcja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. "Włączyli się w nią internauci z całej Polski, a nawet spoza granic kraju, oraz mieszkańcy Katowic i regionu" - poinformowali przedstawiciele książnicy.

Słowa można było zgłaszać w sposób tradycyjny - w specjalnie oznakowanym punkcie biblioteki lub drogą elektroniczną. Łącznie zaproponowano ok. 500 słów. "120 najciekawszych propozycji zamieszczono na stronie internetowej Biblioteki Śląskiej. To spośród nich internauci wybrali słowa, o których chcieliby zapomnieć" - dodają pracownicy książnicy. W trakcie głosowania oddano łącznie 4 tys. głosów. Przypomnijmy także, że Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypada 21 lutego.

d2zijjc

Do zorganizowania plebiscytu Bibliotekę Śląską zachęciło powodzenie poprzedniej akcji, zorganizowanej w 2013 r. - na słowa, które warto ocalić od zapomnienia. Pomysł zorganizowania plebiscytu, którego celem było zebranie zapomnianych oraz rzadko używanych polskich wyrazów również spotkał się z ogromnym odzewem w całym kraju. Propozycje słów wartych ocalenia zgłaszano w siedzibie biblioteki, przez internet oraz telefonicznie. Zaproponowano ich niemal 500; książnica wybrała z nich do plebiscytu 100.

Najwięcej głosów oddano na słowo "żak". Na drugim miejscu znalazł się "absztyfikant", a na trzecim "melancholia". Ponadto w pierwszej dziesiątce znalazły się także wyrazy: "chędożyć", "kałamarz", "zaiste", "safanduła", "szaławiła", "umiłowany", "luby".

d2zijjc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zijjc