Trwa ładowanie...
20-07-2011 10:38

Wiesz dlaczego "robi cię na boku"? My wiemy!

Wiesz dlaczego "robi cię na boku"? My wiemy!Źródło: Thinkstockphotos
d2yf0us
d2yf0us

Męskim okiem

Uczeni z Czech przekonują, że niewierność jest przekazywana z ojca na syna. Według badaczy z Pragi, kobiet taka zależność nie dotyczy.

Zespół naukowców z Uniwersytetu Karola w Pradze postanowił sprawdzić, jakie są zależności między wiernością ojców, a zachowaniem ich synów. W tym celu zaprosili 86 par do badania i przeprowadzili poufne rozmowy z każdym z partnerów.

Okazało się, że ojcowie są dla chłopców wzorem na dobre i na złe. Ich wierność lub niewierność jest przekazywana na młodsze, męskie pokolenie. Nie odkryto podobnej zależności w przypadku kobiet. Prascy uczeni uważają, że synowie uczą się od ojców, co jest właściwe i jakie zachowania mogą pozostać bezkarne. Prawdopodobnie kobiety zachowują się inaczej, ponieważ mężczyźni z natury dążą do posiadania większej liczby partnerek. Uczeni z University of California, którzy skomentowali czeskie badanie widzą jeszcze inne wytłumaczenie dziedzicznej niewierności. Według nich atrakcyjni ojcowie mają atrakcyjnych synów, a to prowadzi do większej liczby okazji do zdrad. Z drugiej strony, kobiety inaczej wykorzystują swoją atrakcyjność, poszukując najlepszego, ale stałego partnera.

[

]( #opinions )

d2yf0us

Również mężczyźni finansowo zależni od kobiet zdradzają częściej niż panowie zarabiający podobnie jak partnerka. U kobiet ta zależność jest odwrotna. - W przypadku kobiet zależność ekonomiczna zdaje się dawać odwrotny efekt: im bardziej są uzależnione od swojego mężczyzny, tym rzadziej popełniają zdradę - powiedział socjolog dr Christin Munsch z Cornell University w Ithaca (stan Nowy Jork), prezentując wyniki swoich badań na 105. dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Stowarzyszenia Socjologów, które odbywa się w Atlancie.

Badania przeprowadzono w grupie osób w wieku 18-28 lat, które od ponad roku były w związku małżeńskim lub mieszkały razem z partnerem.

Okazało się, że mężczyźni pozostający całkowicie na utrzymaniu kobiety pięć razy częściej popełniali zdradę niż panowie, którzy wnosili do domowego budżetu porównywalną kwotę. Wpływ na to miały również inne czynniki, np. zadowolenie z relacji z partnerką, wiek, poziom wykształcenia mężczyzny, jego religijność.

Co ciekawe, częściej zdradzali również ci panowie, których dochód znacznie przewyższał zarobki kobiety. Najmniej skłonni do zdrady byli mężczyźni, których partnerka zarabiała ok. 75 proc. ich pensji.

d2yf0us

Jak tłumaczy dr Bunsch, mężczyźni mogą traktować zarobki niższe od partnerki jako zagrożenie dla swojej męskości, coś co podważa ich tradycyjny wizerunek "żywiciela rodziny". Dlatego starają się to zrekompensować zdradą. Z kolei panowie zarabiający znacznie więcej niż kobieta mogą mieć pracę stwarzającą więcej okazji do zdrad - np. dłuższe godziny pracy, podróże służbowe i wyższe zarobki, dzięki którym łatwiej zataić niewierność.

[

]( #opinions )

d2yf0us

Naukowcy wykazali też, że w przypadku kobiet zależność finansowa od partnera sprzyja wierności. Panie całkowicie uzależnione od zarobków mężczyzny zdradzały o 50 proc. rzadziej niż kobiety zarabiające tyle samo co on i o 75 proc. rzadziej niż panie zapewniające większość lub całość domowych przychodów.

- Dla kobiet zarabianie mniej niż partner nie stanowi zagrożenia; to coś normalnego. Kobiety zależne ekonomicznie mogą mieć mniej okazji do zdrady albo podejmują przemyślaną decyzję, że nie warto tak ryzykować. Gdyby zostały przyłapane, mogłyby stracić źródło utrzymania - komentuje Munsch.

Jak podsumowuje socjolog, w ciągu sześciu lat obserwacji niewielu uczestników badania przyznało się do zdrady - tylko 3,8 proc. mężczyzn i 1,4 proc. kobiet.

(PAP), menonwaves

d2yf0us
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yf0us