Trwa ładowanie...
11-10-2013 09:54

Wina naprawdę przytłacza swoim ciężarem

Wina naprawdę przytłacza swoim ciężaremŹródło: 123RF
d2pe59o
d2pe59o

Poczucie winy sprawia, że ludzie subiektywnie oceniają ciężar swojego ciała jako większy - zawiadamia o wynikach badań amerykańskich i kanadyjskich naukowców "PLOS ONE".

Badacze z Uniwersytetu Princeton (USA) i Uniwersytet Waterloo (Kanada) doszli do wniosku, że powiedzenia "uwolnić się od ciężaru winy" lub "przytłoczony ciężarem winy" stanowią nie tylko metaforyczny opis uczucia pojawiającego się po zrobieniu czegoś niewłaściwego, lecz również rzeczywiste wrażenie, którego ludzie doświadczają w stosunku do swojego ciała.

Naukowcy poprosili osoby badane, aby przypomniały sobie swoje złe uczynki, jak kradzież lub oszustwo, próbując w ten sposób wywołać w nich poczucie winy. Następnie uczestnicy badania mieli za zadanie oszacować swoją masę ciała i określić, czy jest ona większa, mniejsza, czy taka sama jak zazwyczaj.

Okazało się, że badani ze wzbudzonym poczuciem winy czuli się ciężsi niż zwykle. Takie odczucie nie było udziałem osób z grupy kontrolnej, które przypominały sobie dobre uczynki, myślały o cudzych niemoralnych zachowaniach, bądź w ogóle nie przywoływały żadnych wspomnień.

d2pe59o

Badacze postanowili także sprawdzić, jak ciężar poczucia winy wpływa na zachowanie człowieka i zaangażowali osoby badane w pomaganie innym. Niektóre formy pomocy uwzględniały wysiłek fizyczny (np. wniesienie zakupów po schodach), a inne nie (np. ofiarowanie komuś drobnych).

Rezultaty badania potwierdziły, że wina jest dużym ciężarem, gdyż osoby badane ze wzbudzonym poczuciem winy uważały akty pomocy wymagające wysiłku fizycznego za dużo bardziej męczące niż osoby z grupy kontrolnej. (PAP)

ooo/mrt/

d2pe59o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pe59o

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj