Wizytowe buty męskie niejedno mają imię. Który fason wybrać?

Wizytowe buty męskie nie są szyte na jedną modłę, mimo że na pierwszy rzut oka wyglądają tak samo, a przeważnie różnią się jedynie kolorem. Warto jednak przyjrzeć się im bliżej. Każdy rodzaj jest odpowiedni na inną okazję, w zależności od stopnia formalności.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wizytowe buty męskie często różnią detalami, np. zdobieniami lub sposobem szycia
Wizytowe buty męskie często różnią detalami, np. zdobieniami lub sposobem szycia (Shutterstock.com)
WP

Wizytowe buty – jakie na wesele, jakie dla pana młodego?

Najbardziej formalne są czarne oksfordy (wiedenki), które mają sznurowadła i smukłe kopyto zakończone lekko unoszącym się noskiem. Ich najbardziej charakterystyczną cechą jest zamknięta obłożyna, czyli wszyty pod spód przyszwy fragment materiału, przez który przeciąga się sznurówki. Ten detal odróżnia oksfordy od popularnych derbów. Dodatkowo zarówno oksfordy, jak i derby, mogą mieć nałożoną tzw. kapkę, czyli nosek wyróżniający się szwem.

WP

Czarne oksfordy, wedle zasad savoir-vivre'u, nadają się na bardzo formalne okazje i najlepiej wyglądają z ciemnymi garniturami. Dlatego będą odpowiednie przede wszystkim dla panów młodych. Można je także zakładać na wszelkie uroczyste bale, np. na sylwestra czy studniówkę. Brązowe oksfordy to dobry wybór np. do biznesowych, oficjalnych spotkań czy na wesele.

Mniej formalne są derby. W tym typie obuwia obłożyna jest wszyta na zewnątrz buta, przez co z przodu widoczne są charakterystyczne "skrzydła" złączone sznurówkami. Wedle zasad etykiety derby nadają się najlepiej na co dzień, na mniej formalne okazje, chociaż tak naprawdę pojawiają się na wielkich uroczystościach najczęściej, zatem założenie ich także na wesele nie będzie błędem.

WP
męskie buty WP.PL
Podziel się

Wizytowe buty – inne, które warto mieć

Na rynku znajdziemy również monki, brogsy, lotniki i loafersy. Lotniki bardzo przypominają oksfordy, jednak różnią się tym, że są wykonywane z jednego fragmentu skóry i mają jeden szew najczęściej na pięcie. Mimo tego, że są bardzo proste i eleganckie, to jednak często uchodzą są fason przeznaczony na mniej formalne okazje. Monki nie mają sznurowadeł, a charakterystyczne zapięcia z jedną lub dwiema klamrami i najczęściej są szyte z zamszu. Loafersy z kolei to model wsuwany przypominający mokasyny. Oba te typy nadają się na nieformalne wydarzenia.

WP

Specyficznym rodzajem obuwia są brogsy. Termin ten niekoniecznie określa typ szycia, a raczej charakterystyczne, dziurkowane ozdoby. Brogsami tak naprawdę mogą być zarówno oksfordy, jak i derby czy monki.

WP
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP