Trwa ładowanie...

Władze swatają bezrobotne kobiety...

Władze swatają bezrobotne kobiety...Źródło: Jupiterimages
d2sbipv
d2sbipv

Stare porzekadło głosi, że potrzebującemu lepiej dać wędkę, niż rybę. Innymi słowy, aby człowiekowi pomóc, należy nauczyć go zadbać o samego siebie. Jest to mądrość uniwersalna, którą z powodzeniem stosować można w każdej sferze życia. Co jednak sądzić o władzach, które bezrobotnym kobietom, zamiast wędki czy nawet ryby, oferują nową fryzurę, lepszy makijaż i darmowe konto w serwisie randkowym?

Na niecodzienny pomysł zażegnania problemu bezrobocia, wpadły władze Fryzji, prowincji w Holandii. Otóż, każdej bezrobotnej kobiecie z tego rejonu przysługiwać będzie kwota 1400 euro, przeznaczona na odświeżenie garderoby, fryzjera i wizytę u wizażysty.

Dodatkowo, panie otrzymają darmowe konto w tamtejszym ekskluzywnym serwisie randkowym "Mens & Relatie". Poza tym, przewiduje się szkolenia z zakresu autoprezentacji, kontaktów międzyludzkich oraz sposobów przyciągania nowego partnera. Jak donosi "TimesOnline", władze Fryzji najwyraźniej mają zamiar wyciągnąć panie z dołka, poprzez znalezienie im majętnych małżonków...

Nowa inicjatywa spotyka się z krytyką ze strony grupy lokalnych polityków, dla których swatanie bezrobotnych kobiet to nic innego, jak marnotrawstwo pieniędzy podatników. Z wiadomych względów, inne stanowisko zajmuje Radboud Visser - szef serwisu "Mens & Relatie".

d2sbipv

Mężczyzna przekonuje, że poprawa wizerunku wpłynie korzystnie na poczucie własnej wartości, podłamanych bezrobociem pań. Natomiast prawdziwą nagrodą będzie miłość, bo jak twierdzi pan Visser, "wiadomo, że ludzie w związkach cieszą się lepszym zdrowiem, są szczęśliwsi, zarabiają więcej pieniędzy i żyją dłużej. Rzadziej korzystają z pomocy społecznej i lekarskiej. Dlatego, we Fryzji pomyślano, że można by spróbować odwieść kobiety od pomocy społecznej, poprzez znalezienie im fajnego, miłego męża."

Optymizm godny pozazdroszczenia, ale czy uzasadniony?

Na tym etapie ciężko orzec, ponieważ jest to pierwsze tego typu przedsięwzięcie na świecie. Zazwyczaj, aktywna walka z bezrobociem opiera się na dofinansowywaniu szkoleń zawodowych, pośrednictwie pracy czy organizowaniu poradnictwa zawodowego, dlatego o skuteczności swatania jako formy walki z bezrobociem, przyjdzie nam się przekonać dopiero w wyniku holenderskiego eksperymentu. W tym miejscu, warto jednak pokusić się o krótką analizę, co Fryzja może zyskać, a co stracić w wyniku nowego projektu?

d2sbipv

Przeciwnicy skupiają się na wydatkach. Obecnie w prowincji znajduje się 600 samotnych kobiet, które spełniają wymogi skorzystania z randkowej zapomogi. Wystarczy przemnożyć odpowiednie wartości, by stwierdzić, że faktycznie propozycja władz do tanich nie należy. Natomiast, patrząc z drugiej strony - co można zyskać?

Tu ponownie Radboud Visser, przedstawia kolejną optymistyczną projekcję korzyści dla władz: "Nowa koncepcja ma na celu uniknięcie konieczności wypłacania ludziom pomocy społecznej. Obecnie, jej wysokość kształtuje się na poziomie 650 euro miesięcznie. Tymczasem, Fryzja płaci nam również około 650 euro, ale tylko jednorazowo. Dlatego, jeżeli uda się wyciągnąć kogoś z listy upoważnionych do odbioru tych świadczeń, wówczas kolejne miesiące to czysta oszczędność dla władz. A całkiem możliwe, że nastąpi to już po pierwszym miesiącu..."

Niestety, najwyraźniej póki co, zapał pana Vissera nie wystarczy, by ostatecznie przekonać władze. Za sprawą ostrej krytyki i sprzeciwów przeciwników swatania, decydenci zmuszeni zostali do tymczasowego zawieszenia projektu, przez co skorzystać zdążyła tylko jedna pani. Być może przyszłość skłoni władze Fryzji do powrotu do tego rozwiązania. Czas pokaże, choć z pewnością szanse byłyby większe, gdyby odmienionej kobiecie faktycznie powiodło się w miłości...

A co Wy sądzicie na ten temat? Czy miłość przezwycięży wszystko, nawet bezrobocie?

d2sbipv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2sbipv