Trwa ładowanie...
10-04-2014 15:52

Właśnie dlatego faceci rzucają swoje żony

Właśnie dlatego faceci rzucają swoje żonyŹródło: 123RF.COM
d1qqri9
d1qqri9

W czasie, gdy my czekamy na nie w domu, one w pubach z koleżankami piją w najlepsze. Prawnicy obserwujący ten problem, twierdzą że role się odwróciły...

Zdaje się, że panie coraz częściej dają nam zasmakować własnej doli. - Tradycyjny obraz kobiety - matki i gospodyni domowej, posłusznie czekającej na powrót ukochanego męża z pracy - jest dziś znacznie rzadszym widokiem, niż jeszcze dziesięć lat temu - twierdzi na łamach "Telegraph" Amanda McAlister, szefowa działu prawa rodzinnego w kancelarii prawnej Slater&Gordon. Jest wręcz na odwrót, coraz częściej to mężczyźni muszą potulnie czekać na żony, w czasie gdy te balują w pubach do północy czy wręcz godzin porannych. Z kolei po ich powrocie zaczynają się sceny kłótni - z panami odgrywającymi role tradycyjnie przypisywane kobietom.

Za dużo pije. Nie mogę z nią wytrzymać...

McAlister określa ten styl picia jako zainspirowany "Seksem w wielkim mieście". Choć paradoksalnie - czekanie na podpitą żonę do późna - to łagodniejsza wersja alkoholowych problemów małżeńskich. Pani prawnik twierdzi, że jej kancelaria każdego roku odwiedzana jest przez coraz to liczniejszą grupę mężczyzn uskarżających się, że ich żony piją do lustra wieczorami w domu. Zapijają stresy zawodowe. Co gorsza, stają się przy tym agresywne i na próby pertraktacji nierzadko reagują wybuchem gniewu. Tym samym, istnieje niemała grupa panów będących ofiarami przemocy domowej. A wszystko przez inklinacje do wódki.

W związku z powyższym, Amanda McAlister szacuje, że w ciągu ostatnich pięciu lat liczba rozwodów wynikłych z niemożności życia z nałogiem żony wzrosła o, bagatela, 70 proc. Skok ten można tłumaczyć dwojako. Po pierwsze, rozsmakowaniem się w trunkach przez kobiety i po drugie, przypływem męskiej odwagi. Jeszcze do niedawna - czytamy w gazecie - mężowie alkoholiczek czuli się zażenowani postawą swoich żon, a także tym, że padają ofiarami przemocy. Wstydzili się o tym mówić otwarcie, ponieważ - w powszechnej świadomości - bity facet wciąż jeszcze uchodzi za mężczyznę niepełnowartościowego, słabego, czy wręcz ograbionego z męskości, stąd strach przed wyciągnięciem ręki o pomoc. To jednak stopniowo ulega zmianie.

d1qqri9

Podobne tendencje możemy zaobserwować w Polsce. Jak wynika z raportu Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) najczęściej napoje alkoholowe konsumują panie w wieku 18-39 lat, z wyższym wykształceniem, zajmujące kierownicze stanowiska, w dobrej sytuacji materialnej. Przy czym, jak podaje PARPA, aż większość kobiet pije alkohol w sposób odpowiedzialny, to nie ulega wątpliwości, że w ostatnich latach kobiety przejmują męskie zwyczaje związane z piciem alkoholu. W minionym dziesięcioleciu w wielu krajach panie zaczęły sięgać po alkohol częściej. Na razie, w Polsce przedstawicielki płci pięknej spożywają średnio 4,5 raza mniej alkoholu niż mężczyźni. Jednak ta różnica ciągle się zmniejsza. Przy czym kobiety częściej sięgają po lekkie trunki, takie jak piwo czy wino. Co ciekawe, przedstawicielki płci pięknej chętnie poszerzają swoją wiedzę dotyczącą wpływu alkoholu na ich organizm. Jednak psychiatra prof. Marcin Wojnar, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Badań nad Uzależnieniami, w
rozmowie z Polską Agencją Prasową przyznał, że coraz więcej młodych kobiet między 18 a 29 rokiem życia zaczyna dorównywać mężczyznom pod względem wypijanego alkoholu. Prof. Wojnar nazwał ten trend „niepokojącym”. Kobiety mające skłonność do kieliszka piją w dużych ilościach – często większych niż w porównaniu z rówieśnikami płci męskiej.

Przyszłość pisana wódką

Brytyjski dziennik opublikował również wypowiedź adwokatki z kancelarii Irwin Mitchell, która podziela wnioski Amandy McAlister. - Kobiety doganiają mężczyzn w kwestii konieczności odreagowania ciśnienia nagromadzonego w pracy i domu. Coraz więcej z nich zaczyna sięgać po butelkę, przez co sytuacja w domu może zrobić się nieprzyjemna - szczególnie, jeśli para dodatkowo ma dzieci w wieku szkolnym.

Niestety, należy się spodziewać, że w nadchodzących latach tendencja ta tylko się pogłębi. Panie - w miarę wspinania się po szczeblach kariery - będą musiały coraz częściej szukać ujścia dla swoich problemów zawodowych. Te, które nie znajdą innej metody, sięgać będą po alkohol...

MW,PFi/PFi, facet.wp.pl

d1qqri9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qqri9