Trwa ładowanie...
26-06-2012 11:00

Woda bez estrogenów! To może być ważne dla twoich jąder!

Woda bez estrogenów! To może być ważne dla twoich jąder!Źródło: Fotochannels.com
d1jdcn4
d1jdcn4

Metodę usuwania estrogenów ze ścieków oraz wody pitnej opracowali studenci z niemieckiego uniwersytetu w Bielefeld.

Zawierające modyfikowane estrogeny pigułki to bardzo popularna metoda antykoncepcji. Niestety, duża część tych hormonów jest wydalana z moczem i może trafiać do wody, wywierając szkodliwy wpływ na zwierzęta wodne. Dochodzi między innymi do zaburzeń rozwoju płciowego. Konsekwencje długotrwałego działania estrogenów zawartych w wodzie na ludzi wciąż nie zostały wyjaśnione - możliwe, że to przyczyna spadku jakości nasienia, raka prostaty czy jąder.

Konwencjonalne metody oczyszczania ścieków nie pozwalają usuwać estrogenów z wody, a substancje te - zwłaszcza etynyloestradiol - z trudem ulegają rozkładowi.

d1jdcn4

Studenci z Bielefeld opracowali filtr biologiczny, w którym enzymy - tak zwane lakazy - rozkładają estrogeny. Spotykane w wielu organizmach lakazy rozkładają związki aromatyczne - do których zaliczane są także estrogeny. Źródłem szczególnie skutecznie działających lakaz okazał się rosnący na drzewach grzyb - wrośniak różnobarwny (Trametes versicolor). Studenci chcą wytwarzać enzymy metodami biologii syntetycznej.

Lakazy mogłyby potencjalnie oczyszczać wodę nie tylko z estrogenów, ale i innych aromatycznych związków organicznych, często trujących oraz rakotwórczych substancji. Studencki projekt został zgłoszony do konkursu "International Genetically Enginered Machine" (iGEM), którego organizatorem jest Massachusetts Institute of Technology z Bostonu (USA). (PAP) pmw/agt/ijuh

d1jdcn4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jdcn4