CiekawostkiWódka pod lupą naukowców

Wódka pod lupą naukowców

Testy przeprowadzone przy użyciu najnowszej aparatury analitycznej sugerują, iż różne gatunki wódki różnią się pomiędzy sobą zawartością hydratów, których obecność wpływa prawdopodobnie na walory smakowe - informuje "Journal of Agricultural and Food Chemistry".

Wódka pod lupą naukowców
Źródło zdjęć: © Thinkstock

Choć dla niektórych może wydawać się to śmieszne, nawet tak popularny i znany nie od dziś trunek, jakim jest wódka, zawiera w sobie naukowe tajemnice. Dla większości osób wódka to nic innego, jak alkohol etylowy i woda, zmieszane w takich proporcjach, by w końcowym produkcie zawartość alkoholu wynosiła około 40 procent (stężenie objętościowe).

By sprawdzić, czym tak naprawdę różnią się wódki (czyste) od czystego alkoholu zmieszanego z wodą, rosyjsko-amerykańska grupa naukowców z University of Cincinnati (USA) i Uniwersytetu Moskiewskiego (Rosja) przeprowadziła dokładne badania składu chemicznego.

Dla pięciu rodzajów wódki oraz wzorca (czysty alkohol zmieszany z wodą) określono gęstość, a ich próbki przebadano przy pomocy spektrometru magnetycznego rezonansu jądrowego (NMR), spektrometru ramanowskiego oraz spektrometru podczerwieni (IR).

Wyniki potwierdziły, iż każda z badanych próbek zawierała - oczywiście - wodę oraz etanol w odpowiedniej proporcji, dowiodły także bardziej subtelnych różnic: analizowane wódki i mieszanina etanolu z wodą różniły się między sobą stężeniem dwóch typów hydratów - struktur powstałych z połączenia cząsteczek wody i alkoholu.

Według naukowców to właśnie ilość zawartych w wódce hydratów umożliwia dokładne ich rozróżnienie (używając fizykochemicznych metod). To być może wpływa również na smak i preferencje konsumentów.

Teoria ta wymaga dalszych badań, gdyż nie od dziś wiadomo, że część osób degustujących wysoko procentowe alkohole nie jest w stanie rozróżnić nawet stężenia alkoholu porównując wódki o zawartości alkoholu 30 proc. i 40 proc., a co dopiero wykryć obecność hydratów.

(PAP)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (78)