Wspaniała akcja kibiców. Kupili wózek dla weterana Powstania Warszawskiego
Choć ministrowie i urzędnicy naszego państwa wydają olbrzymie kwoty na prywatne spotkania w drogich warszawskich restauracjach, to wciąż nie mamy pewności, że wielki sukces gospodarczy, który rzekomo dokonał się w ostatnim 25-leciu w Polsce, jest sprawiedliwie dystrybuowany. Z pewnością wiele jest jeszcze do zrobienia, choćby w kwestii pomocy najbardziej potrzebującym, takim jak emeryci i osoby starsze, które na co dzień muszą zmagać się z wieloma przeciwnościami losu. Na szczęście nie wszyscy w naszym kraju przedkładają interes prywatny nad publiczny. Z pewnością nie można tego powiedzieć o kibicach warszawskiej Legii, którzy potrzebowali niewiele ponad dwóch miesięcy, żeby zebrać pieniądze na specjalistyczny wózek dla powstańca z Żoliborza, weterana batalionu KB "Nałęcz".
Na stronie legionisci.com Żoliborscy Fanatycy (stowarzyszenie kibiców Legii) piszą, że tak jak i w poprzednich organizowanych przez nich akcjach, tak i tym razem, grono ofiarodawców okazało się większe niż ktokolwiek mógł się spodziewać. Dzięki nowemu nabytkowi warszawski weteran będzie mógł uczestniczyć w z zbliżających się uroczystościach 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Kibice mistrza Polski nie ograniczyli się do samego zakupu wózka. Pomagają mężczyźnie także w inny sposób, m. in. kupując mu lekarstwa. Pamiętają także o zmarłych bohaterach, jedną z ich inicjatyw była renowacja grobu Stanisławy Kwaskowskiej, pielęgniarki "Pani Stasi" (1898-1978) z "Bakcyla" (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej).
Kilka lat temu zorganizowali zbiórkę dla polskich kombatantów z Białorusi. Na swojej stronie piszą, że pomysł powstał spontanicznie i był naturalnym odruchem: (...) kiedy dowiedzieliśmy się, że nasi rodacy - byli żołnierze Polski Podziemnej - żyją tam w bardzo skromnych warunkach, w dodatku często są szykanowani za demonstrowanie swojej przynależności narodowej (...) postanowiliśmy się włączyć i w tę akcję - wspominają na swojej stronie.
Nie tylko kibice stołecznej Legii angażują się w taką realizację polityki historycznej, na którą z reguły nie stać pogrążonych w dyskusjach o "dealach" i układach polityków naszego państwa. Fani Śląska Wrocław wraz ze Stowarzyszeniem Odra-Niemen regularnie zbierają dary dla Kresowian. Paczka dla Polskich Kombatantów na Kresach jest cykliczną akcją organizowaną przez Stowarzyszenie Odra-Niemen na każde święta Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy od 2010 roku. Jest to akcja ogólnopolska, obejmująca swoim zasięgiem tereny od Odry po Bug.
Choć rzadko mówi się o tym w mediach, to w akcje charytatywne angażują się kibice wielu klubów z całej Polski. Dla przykładu, w Gdyni działa Fundacja "Nigdy Nie Zostaniesz Sam" Rafała Murawskiego, byłego zawodnika m. in. Arki i Lecha Poznań, która wspólnie z kibicami organizuje turniej wspierający finansowo dzieci z gdyńskiego hospicjum.
Fani gdyńskiej drużyny pomagają hospicjum regularnie, sam turniej odbędzie się już po raz drugi. Do nadmorskiego miasta zjeżdżają się amatorskie zespoły z całego Pomorza, a podczas turnieju prowadzona jest zbiórka na podopiecznych gdyńskiego Hospicjum im. Św. Wawrzyńca. Kibicom udało się zaktywizować nie tylko drużyny amatorskie, w ramach zawodów odbędzie się także mecz z udziałem zawodników Arki Gdynia, Pogoni Szczecin i Legii Warszawa.
W ubiegłym roku kibice klubu (projekt Kibice Razem Arka Gdynia oraz Fundacja DKMS)
, zorganizowali akcję "Kibice Arki Gdynia wspólnie przeciw białaczce". Podczas jej trwania każdy chętny mógł się zarejestrować w bazie potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych. Odzew był ogromny, akcja zakończyła się rejestracją kilkudziesięciu kibiców w bazie dawców. Setki osób powiększyło swoją wiedzę na temat tej choroby. W wielu klubach w całej Polsce prowadzone są akcje pomocy dla domów dziecka. Zbiórki żywności, prezenty okolicznościowe i paczki dla wszystkich dzieci z ośrodków przygotowują m. in. kibice Widzewa Łódź. W skład przygotowanych przez nich paczek wchodziły: ubrania, przybory szkolne, pomoce naukowe, słowniki, gry edukacyjne, zabawki, klubowe gadżety i słodycze.
Co ciekawe, skonfliktowane z reguły środowisko kibicowskie zdolne jest do konsolidacji i wspólnego działania. Warto tu wspomnieć choćby o akcji "Kolorujemy", która organizowana jest przez Ogólnopolski Związek Stowarzyszeń Kibiców. W ramach tego przedsięwzięcia udało udało się dotychczas wyremontować sześć domów dziecka (aktualnie trwa renowacja siódmego). Kibicom udało się zaangażować do działań firmy budowlane. Te przekazują materiały potrzebne do remontów, często wysyłają też specjalistów do wykonania lub nadzoru prac.
(fot. kolorujemy.pl)
Działania kibiców prowadzone są m. in. na piłkarskich arenach, tam, wykorzystując obecność mediów, nagłaśnia się akcję i przyciąga kolejnych sponsorów. Organizowane są także bezpłatne pikniki dla najmłodszych, dotychczas wzięło w nich udział ponad 4000 dzieci. Aktualnie trwa druga edycja akcji, włączają się do niej nowe kluby i stowarzyszenia kibicowskie, które swoim zaangażowaniem przyciągają kolejnych sponsorów i nowe firmy.
Artur Ceyrowski