To dopiero zaskakujące. Niezwykła popularność hobbitów - sympatycznych mieszkańców Śródziemia o mizernej posturze i wielkim sercu powołanych do życia przez J. R. R. Tolkiena, a wprowadzonych do popkultury przez filmowe sagi Petera Jacksona, przekłada się na... wzrost dochodów klinik chirurgii plastycznej. Wszystko przez owłosione stopy!
Do tej pory mało który mężczyzna zwracał uwagę na stan owłosienia własnych stóp. I to niezależnie od tego, czy były gładkie, rosły na nich kępki zakręconych czarnych kłaków czy też porastał je regularny gąszcz mogący śmiało konkurować z owłosieniem na głowie i w innych miejscach ciała. Od momentu, kiedy mocno zarośnięte stopy stały się w zbiorowej świadomości znakiem rozpoznawczym tolkienowskich hobbitów, posiadanie owłosienia na tej - nie oszukujmy się - mało kluczowej dla męskiej urody części ciała, coraz częściej staje się niepożądane.
Świadczą o tym chociażby statystyki z brytyjskich klinik medycyny estetycznej - liczba zabiegów laserowego usuwania owłosienia ze stóp u mężczyzn w stosunku do poprzedniego roku niemal się podwoiła! Specjaliści mają ręce pełne roboty - dermatolog w jednej z prywatnych klinik wykonuje nawet 2 zabiegi dziennie.
Mimo że laserowa depilacja uważana jest za stosunkowo prostą szybką, to, że by pozbyć się owłosienia ze stóp trzeba solidnie się nagimnastykować - zabieg, którego efektem mają być idealnie gładkie stopy, może trwać łącznie nawet 8 godzin: 8 sesji po godzinie każda. Koszt pozbycia się "hobbickich stóp" wynosi około 700 funtów.
To jednak nie koniec. Choć laserowa depilacja uważana jest za najskuteczniejszą i najtrwalszą metodę pozbycia się niepożądanego owłosienia, jej efekty, wbrew obiegowej opinii, wcale nie utrzymują się do końca życia. W zależności od indywidualnego przypadku włoski zaczną odrastać w ciągu kilku miesięcy lub lat i całą operację należy powtórzyć.
Gwałtowny wzrost liczby zabiegów usuwania owłosienia ze stóp i zwiększonego męskiego zainteresowania tą częścią ciała specjaliści tłumaczą nie tylko fenomenem "Hobbita", ale również zmianami w męskiej modzie. Konkretnie - w dziale obuwniczym. Mężczyźni coraz częściej noszą obuwie odsłaniające stopy i niekoniecznie chcą, by spomiędzy pasków markowych sandałów wystawały bujne kędziory (choć niektórzy po prostu zakładają skarpetki...).
Jeśli mamy do czynienia z tak kuriozalnym zabiegiem, jak depilacja stóp, co czeka męskie nogi w przyszłości? Kompletna golizna - prorokuje doktor Michael Prager, dermatolog z jednej z londyńskich klinik: - Moda się zmienia - mężczyźni pokazują coraz więcej nóg i chcą, by ich stopy wyglądały dobrze. Myślę, że niedługo pojawi się taki trend, że mężczyźni nie będą mieć na nogach żadnego włoska. Także na łydkach.
Nas taka wizja nieco przeraża.