Trwa ładowanie...
27-03-2013 13:14

Wszystkie kobiety tego pragną

Wszystkie kobiety tego pragnąŹródło: 123RF
d6sqteb
d6sqteb

Czego pragną kobiety - to pytanie, które od wieków zadają sobie mężczyźni. Wbrew powszechnej opinii pragnienia pań nie są tak trudne do zdefiniowania, jak mogłoby się to wydawać. Miłość, bezpieczeństwo, wsparcie - to źródła kobiecego szczęścia, wynika z najnowszych badań.

84 proc. kobiet czerpie radość z przyjaźni. To na najbliższych przyjaciołach, jak wskazują same kobiety, panie polegają we wszystkim, od błahych problemów po największe życiowe dylematy. Jednocześnie panie wskazują, że przyjaźń daje im poczucie bezpieczeństwa nawet w czasie największych rozterek.

Do serca kobiety można dotrzeć również przez żołądek. 76 proc. kobiet wyznaje, że dobre jedzenie sprawia im wiele radości i daje satysfakcję. Ale uwaga, najlepiej, jeśli będzie ono lekkie i nie wywoła w paniach poczucia winy. Bo czym byłaby kobieta bez wpisanych w jej naturę sprzeczności? Panie wciąż zamartwiają się swoim wyglądem, a waga to coś, co niezmiennie spędza im sen z powiek. 72 proc. badanych podkreśla, że myśl o szczupłej sylwetce i walka z niechcianymi kilogramami jest dla nich bardzo stresująca i nie nastraja ich najlepiej.

Tymczasem w powszechnej opinii za często nadmierną skłonność kobiet do odchudzania odpowiada lansowany w kulturze Zachodu obraz kobiety szczupłej jako kobiety pięknej. Jako niedościgłe ideały lansowane są często chorobliwie szczupłe modelki, a fotografie gwiazd filmowych "odchudza" się przy użyciu programów do edycji zdjęć.

d6sqteb

Jednak nie każda kobieta ulega presji i odchudza się obsesyjnie. U niektórych dochodzi - jak mówią specjaliści - do internalizacji wzorca, co zmienia ich postrzeganie własnego ciała, a w konsekwencji - zachowanie. Nawet, gdy ich waga spada niebezpiecznie, nadal mogą czuć się otyłe.

Zespół z Uniwersytetu Michigan wykorzystał rejestr bliźniąt (MSU Twin Registry), aby znaleźć u ponad 300 bliźniaczek w wieku od 12 do 22 lat. Naukowcy badali, w jakim stopniu uczestniczki badań gotowe były naśladować osoby widziane w telewizji, filmach czy pismach ilustrowanych.

Następnie porównano wyniki w przypadku bliźniąt identycznych (które mają w 100 proc. jednakowe geny) i nieidentycznych (zgodność 50 proc.) . Okazało się, że w przypadku identycznych bliźniaczek częściej obie z nich ulegały fascynacji szczupłością, co wskazuje na genetyczne podłoże zjawiska.

Jednocześnie różnice pomiędzy identycznymi bliźniaczkami wskazują, że wpływ bezpośredniego otoczenia może być istotniejszy niż szeroko pojęty wpływ mediów i kultury zachodniej. W grę może wchodzić na przykład grupa przyjaciół, dla której szczupły wygląd ma szczególną wagę, albo uprawianie wymagającego odchudzania sportu.

(PAP), mow / PFi, facet.wp.pl

d6sqteb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6sqteb