Trwa ładowanie...
25-10-2013 16:32

Wszystko co chcecie wiedzieć o whisky

Wszystko co chcecie wiedzieć o whiskyŹródło: info.prasowa/On Board
d33i973
d33i973

Moda na whisky trwa, wciąż jednak mało o niej wiemy. Czym kierować się, aby wybrać whisky, która będzie dopasowana do naszych upodobań? Jaka jest różnica między szkocką whisky, a irlandzką whiskey? Jak je pić? Z czym łączyć w drinkach? Z okazji trwającego do końca października Festiwalu Whisk(e)y odpowiadamy na te, często podchwytliwe, pytania.

John Dillinger, w filmie „Wrogowie Publiczni”, oświadczył: „Lubię koszykówkę, filmy, fajne ubrania, whisky i Ciebie. Co jeszcze chcesz o mnie wiedzieć?”. Podobno ostatnimi słowami, jakie wypowiedział Humphrey Bogart były: “Nigdy nie powinienem zamienić szkockiej na inny alkohol”. Od lat whisky jest ikoną, dodającą stylu kameralnym spotkaniom, przyjęciom, a coraz częściej także imprezom. Teraz moda na whisky dotarła do nas.

Polacy coraz częściej zamieniają inne alkohole właśnie na whisky. W ciągu ostatniego roku kupili ponad 13 milionów litrów tego alkoholu . Z okazji trwającego w październiku Festiwalu Whisky warto poznać kilka faktów o whisky. To pierwszy krok, który pozwoli zrozumieć jej światową popularność, odkryć pełnię ukrytego smaku oraz dodać stylu imprezom, przyjęciom i spotkaniom w kameralnym gronie.

1. Szkocka vs. irlandzka
Istnieje spora różnica pomiędzy whisky pochodzącą ze Szkocji, a whiskey, która pochodzi z Irlandii. Nie polega ona wyłącznie na dodatko¬wym „e”, którym Irlandczycy podkreślają pochodze¬nie swojego alkoholu. Ich smak jest wyraźnie inny, co wynika bezpośrednio z procesu produkcyjnego, podczas którego whi¬skey irlandzka destylowana jest aż trzykrotnie, aby uzyskać swój delikatny smak. Natomiast Szkoci destylują swoją whisky dwukrotnie, ponieważ taki proces daje więcej cha¬rakteru oraz pełniejszy i bogatszy smak. Kolejna różnica to użycie torfu, jako opału podczas suszenia słodu jęczmiennego, który nadaje szkockiej whisky dymne aromaty. Irlandczycy z kolei suszą słód ciepłym powietrzem, gdyż wolą łagodniejsze bukiety.

d33i973

2. Single malt a blended whisk(e)y
Single malt to rodzaj jednorodnej whisky, która została stworzona z destylatów jęczmiennych leżakowanych w tylko jednej destylarni. Charakteryzuje się wyraźnym smakiem, docenianym przez koneserów, ale dla rozpoczynających przygodę z whisk(e)y może okazać się zbyt intensywna. Cyferka na etykiecie oznacza rzeczywisty czas leżakowania w beczce - te najbardziej warte uwagi zaczynają się od 12-letnich.

Grain whisk(e)y jest robiona na bazie innego niż jęczmień zboża (np. żyta lub pszenicy). Blended whisk(e)y to mieszanka od kilku do kilkudziesięciu destylatów produkowanych i leżakujących w różnych destylarniach. Jest połączeniem różnych single maltów z tzw. grain whisk(e)y. Dodanie grain whisky łagodzi intensywność single maltów, dzięki czemu smak jest dużo bardziej przystępny. Cyferka na etykiecie oznacza ile lat leżakował najmłodszy składnik użyty do jej kompozycji. Przykładowo 12 lat oznacza, że wszystkie komponenty (single malt i grain), były leżakowane minimum 12 lat. Jeżeli nie ma żadnej cyferki, oznacza to, że najmłodszy składnik leżakował minimum 3 lata.

(fot. info.prasowa/On Board )

d33i973

3. Odpowiednie podanie
Whisky single malt najlepiej degustować nieśpiesznie, w szkle o kształcie tulipana. Do blended whisky najlepsze będą szklaneczki o cienkich ściankach i masywniejszym dnie tzw. tumbler, o pojemności oscylującej wokół 330 ml. Starsze whisky, (te ponad 12 –letnie), warto degustować podobnie jak single malt. Warto wiedzieć, że whisk(e)y można również degustować z odrobiną wody - jej dolanie podkreśli dymne nuty smakowe, natomiast dodanie lodu, podkreśli nuty owocowe (dotyczy to zwłaszcza blended whisky przygotowanej na bazie maltów z różnych regionów Szkocji. Młodsze whisky, stanowią idealną bazę do drinków, prostym jednocześnie znacznie bardziej inspirującym zestawieniem niż z colą, będzie podanie whisky z Ginger Ale (napojem imbirowym). Drinki na bazie whisk(e)y najlepiej podawać w wysokich szklaneczkach, o masywnym dnie tzw. highball.

4. Okazje
Według badań Polacy najchętniej sięgają po whisk(e)y z okazji spotkania ze znajomymi, przy czym są to zarówno spotkania z przyjaciółmi/bliskimi w mniejszym gronie jak i większe imprezy o mniej lub bardziej oficjalnym charakterze. Whisky jest również docenianym prezentem dla mężczyzn i coraz częściej kobiet, zwłaszcza w zestawach ze szklaneczkami lub eleganckich tubach.

Z okazji Festiwalu Whisk(e)y, Tomasz Miler, ekspert w dziedzinie whisk(e)y oraz autor bloga MilerPije.pl, radzi osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z whisk(e)y: „Najważniejsze to zachować otwarty umysł i nie wierzyć bezmyślnie powtarzanym schematom. Dobra whisky, to ta która dobrze smakuje zatem logiczny wniosek jest taki, że jeśli pijemy whisky, która sprawia nam przyjemność nikt nie ma prawa powiedzieć nam, że robimy to źle. Warto też poszerzyć swoją wiedzę z zakresu historii i produkcji whisky. O ile sama teoria nigdy nie zastąpi prawdziwej degustacji, połączenie tych dwóch obszarów pozwala na lepsze i bardziej dogłębne zrozumienie świata whisky, a przez to czerpanie większej przyjemności z jej picia.”

d33i973

Ekspert zapytany o styl i wyjątkowość whisk(e)y dodaje: „Niezwykłość whisky wynika z jej zróżnicowania. Osoby, które piły whisky zaledwie kilka razy mówią zwykle, że smak whisky jest dobry lub nie. Jednak osoby, które mają bogatsze doświadczenia z tym trunkiem dobrze wiedzą, że smaków i rodzajów whisky jest bardzo wiele i jedno słowo nie wystarczy żeby opisać je wszystkie. Przygoda z whisky musi zatem polegać na poszukiwaniu smaku, który pasuje do naszej osobowości lub nastroju i pomaga nam je wyrazić. Można być miłośnikiem delikatnych i słodkich whiskey irlandzkich, ale można też uwielbiać potężne i zdecydowane w smaku szkockie whisky torfowe. A kiedy przyjdzie czas na dobrą zabawę, można mieć ochotę na whisky z colą lub dobry koktajl z whisky. W tym wypadku każdy ma rację pod warunkiem, że nie narzuca swoich poglądów innym.”

Festiwal Whisk(e)y, trwa do końca października w wybranych punktach sprzedaży, które biorą udział w akcji. Z okazji Festiwalu prowadzone są degustacje whisk(e)y. Organizatorem festiwalu jest Diageo Polska.

Pamiętajcie!! Odpowiedzialnie i rozważnie!!

informacja prasowa

d33i973
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33i973