Wybierasz się na biwak? Zadbaj o dobry sen pod namiotem

Komfort twojego plenerowego wypoczynku zależy nie tylko od śpiwora, ale także od karimaty. Niepozorna mata może sprawić, że pokochasz biwakowanie jeszcze bardziej. Sprawdź, jaką karimatę wybrać i na co zwrócić uwagę podczas zakupu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Karimata musi stanowić część twojego ekwipunku
Karimata musi stanowić część twojego ekwipunku (Adobe Stock)
WP
WP
WP

Materiał
Najpopularniejszą wersją maty do spania pod namiotem są karimaty piankowe. Wykonane są z pianki polietylenowej o różnej grubości, która wpływa na komfort i poziom izolacji. Często wyposażone są także w warstwę aluminiową która ma za zadanie zwiększać właściwości termoizolacyjne. Tego typu karimaty są niedrogie i bardzo lekkie, więc nie sprawiają dyskomfortu na przykład podczas wędrówek. Prócz okazji biwakowych i turystycznych, maty piankowe sprawdzą się także jako sportowy gadżet, na którym z przyjemnością odbędziesz trening. Kolejną zaletą pianki jest jej odporność na brud i możliwość szybkiego wyczyszczenia, więc błoto czy piasek nie będzie stawiał oporu. Dobrym pomysłem jest także zakup aluminiowej maty, dzięki której skutecznie odizolujesz się od zimnego podłoża.

Najwygodniejsze do spania są maty samopompujące, które napompowane powietrzem stają się idealnym miejscem do biwakowego wypoczynku. Minusem tego typu maty jest jej waga, która mocno obciąży twój bagaż. Jeśli wybierasz się na kemping samochodem i nie będziesz się przemieszczać to nie odczujesz tego nieudogodnienia. Jeśli z kolei planujesz wycieczki piesze z całym sprzętem i zmiany miejsca namiotu, taka mata może być zbyt ciężka i niewygodna do noszenia.

Wymiary
Drugą ważną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę podczas zakupu maty jest jej rozmiar. Ten należy dobrać do swojego wzrostu. Standardowa długość maty jednoosobowej wynosi 180-200 centymetrów i będzie odpowiednia dla niemal każdego. Zwróć jednak uwagę na szerokość maty i dobierz go do rozmiaru namiotu, w którym będziesz nocować. Jest to szczególnie ważne, kiedy będzie w nim spać więcej osób. Nie warto próbować nakładać na siebie mat, ponieważ negatywnie wpłynie to na komfort snu.

WP

Dodatki
Każda karimata powinna mieć dodatki, dzięki którym będzie łatwiejsza w używaniu. Zadbaj o to, by dołączona była do niej linka, za pomocą której przymocujesz ją do bagażu po złożeniu. Ważny jest także pokrowiec, dzięki któremu unikniesz zabrudzeń. Jeśli używaż samopompującej maty, zaopatrz się także w zestaw naprawczy w razie przebicia się materiału. Jeśli często używasz karimaty i twoim hobby jest biwakowanie, możesz pokusić się o karimatę antybakteryją, która zapobiegnie rozprzeztrzenianiu się bakterii na jej powierzchni.

Polub WP Facet
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP