StylWybór marynarki dla szczupłego mężczyzny to wyzwanie. Zobacz, na co zwracać uwagę przy zakupie

Wybór marynarki dla szczupłego mężczyzny to wyzwanie. Zobacz, na co zwracać uwagę przy zakupie

Zarówno mężczyźni noszący duże rozmiary, jak i ci o wyjątkowo szczupłej sylwetce znają dylematy związane z zakupem ubrań z produkcji masowej. Elegancki garnitur po prostu musi dobrze leżeć, a zwłaszcza najważniejsza jego część, czyli marynarka.

Wybór marynarki dla szczupłego mężczyzny to wyzwanie. Zobacz, na co zwracać uwagę przy zakupie
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

30.10.2018 | aktual.: 22.05.2020 14:45

Wybieramy marynarkę dla szczupłego mężczyzny

Dla bardzo szczupłego mężczyzny znalezienie dobrze dopasowanego garnituru "z wieszaka" to zadanie niemal nie do wykonania przy jednorazowej wizycie w sklepie. Standardowe rozmiary uwzględniają co najwyżej długość całej marynarki, jej szerokości w najważniejszych miejscach oraz ewentualnie długość rękawów, a i to nie zawsze. Nietypowa sylwetka wymaga nietypowego modelu.

Sklepowe garnitury zawsze będą standardowe pod względem podstawowych rozmiarów, a na ewentualne dopasowanie możemy liczyć w zakresie zaszewek w talii oraz podstawowych długości. Jeśli czas nagli lub budżet jest niewielki, wybierajmy model w wersji dla szczupłych osób czy tzw. slim fit.

Zgrabny krój i odpowiednie rękawy

Marynarka powinna zostawiać maksymalnie kilka centymetrów luzu, nie być zbyt długa (ocenia się to w zależności od konkretnego modelu i aktualnej mody) oraz nie mieć za długich rękawów. To podstawowe kryteria dopasowanej marynarki. Na szczupłych lub drobnej budowy mężczyznach standardowe modele wyglądają jak na wieszaku. Te osoby powinny dodatkowo zwracać przy zakupie uwagę na szerokość marynarki w ramionach, unikać zbyt szerokich klap i workowatych rękawów oraz wybierać modele o dobrze dopasowanych zaszewkach modelujących na linii talii. Zdecydowanie odpadają luźne, prosto krojone marynarki.

Zaszewki modelujące – nieoceniona pomoc w doborze marynarki dla szczupłych mężczyzn

W wyborze konkretnego modelu ważna jest wysokość, na której znajdują się zaszewki modelujące, dlatego zawsze zwracaj uwagę na to, czy zapięta marynarka nie marszczy się na plecach. Bardzo szczupli mężczyźni także mogą skorzystać z marynarek, które mają właściwości modelujące. Zgrabna konstrukcja, subtelnie watowane barki i usztywnienia, które nadają sylwetce kształt to nie tylko domena ubrań wyszczuplających, ale też tych, które pomagają stworzyć wrażenie bardziej męskiej, barczystej sylwetki.

Długość rękawów w marynarce dla niskiej osoby

Nie tylko szerokość ubrań bywa utrapieniem, ale też ich długość i konstrukcja rękawów. Garnitury, które pamiętamy z wcześniejszych dekad, miały bardzo szerokie rękawy, które często też były za długie. Na osobie od drobnej budowie taki model prezentował się wręcz karykaturalnie Teraz dużo łatwiej znaleźć model marynarki o wąskich i zgrabnych rękawach. Poza konstrukcją korpusu marynarki, ramionami i kształtami klap, rękawy tworzą między ręką a tułowiem tzw. okna. Jeśli stoisz przed lustrem z luźno opuszczonymi rękami (bez dociskania ich do boków), powinieneś widzieć przerwy w tym miejscu.

Marynarka do osób o szczególnych wymaganiach

Nawet spełnienie powyższych kryteriów nie zaspokoi potrzeb osób o szczególnych potrzebach. W wyjątkowych sytuacjach można podjęć decyzję o wizycie u krawca i wykonaniu ubrania na miarę bądź skorzystać z okazji cenowej na tańszy produkt i dołożyć trochę pieniędzy na przeróbki tak, aby efekt był zadowalający. Nie każda sztuka odzieży do takich przeróbek się nadaje. W ten sposób możemy udoskonalić marynarkę wręcz co do milimetra. Jeśli mamy w ręku solidny produkt, starannie wykonane szwy dobry gatunkowo materiał, warto zainwestować w udoskonalenie takiego ubrania. Jeśli jednak kupiliśmy tani produkt, którego trwałość może się okazać zbyt niska, odpuśćmy poprawki i wybierzmy porządną marynarkę.

marynarkaporadnik kupującegomoda męska
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)