Trwa ładowanie...
02-01-2013 11:06

Wybrano ulubiony kolor ludzi!

Wybrano ulubiony kolor ludzi!Źródło: 123RF
d2lgae1
d2lgae1

Wybrano kolor, który podoba się na całym świecie i wzbudza jedynie pozytywne wspomnienia. Żadna inna barwa nie jest tak często wymieniana jako ulubiona jak właśnie ta. Chodzi oczywiście o niebieski.

Naukowcy twierdzą, że nie powinno to dziwić. Z niebieskim kojarzymy niebo, morze, ale i klasyczne dżinsy, a nawet Picasso stworzył cykl obrazów opartych na tej tylko barwie. Niebieski spotykamy na każdym kroku. Ale badacze mają znacznie więcej argumentów, dla których ludzie wybierają właśnie ten kolor, mówiąc o ulubionym.

Niebieski to kolor, który występuje wszędzie - w sztuce, we florze i faunie, w dodatkach dekoracyjnych. W badaniu na ulubioną barwę, przeprowadzonym na Uniwersytecie Newcastle wzięło udział ponad 2000 osób. Bez względu na płeć ponad 80 procent ludzi wskazało na niebieski. Na drugim miejscu, zwłaszcza u kobiet znalazł się czerwony.

Nie przez przypadek właśnie kolor niebieski stosowany jest przy wszelkiego rodzaju terapiach antydepresyjnych, a także przy walce przeciwko złemu samopoczuciu - zwłaszcza pojawiającemu się zimą. Poza tym ma wielki wpływ na kreatywność umysłu.

d2lgae1

Do takiego wniosku doszło dwóch naukowców z Uniwersytetu British Columbia w kanadyjskim Vancouver. Jak napisali, ze wszystkich przeprowadzonych przez nas badań wynika, że ludzie, którzy mają w komputerach niebieskie tło, myślą znacznie szybciej, lepiej kojarzą i wykazują większą kreatywność.

Jednak i czerwony odgrywa ważną rolę. To właśnie on powoduje, że wzrasta postrzeganie detali, dlatego właśnie stosowany jest przez nauczycieli do korekcji błędów. Ale jednocześnie czerwony jest barwą związaną z niebezpieczeństwem, wzbudza chęć unikania ryzyka. Niebieski z kolei jest łagodny, daje nam nadzieję, że mamy jeszcze czas, co jest niezwykle ważne w procesie pracy mózgu.

Mężczyźni i kobiety różnią się pod względem preferencji kolorów, pierwsze naukowe dowody na ten temat opublikowano na łamach pisma "Current Biology". Naukowcy zaobserwowali, że większość ludzi preferuje kolor niebieski. Ale kobiety rzeczywiście bardziej od mężczyzn wolą różowy lub przynajmniej niebieski zmieszany z różem.

- Pomimo że spodziewaliśmy się odkrycia różnic pomiędzy płciami, byliśmy zaskoczeni że są one tak wyraźne, biorąc pod uwagę jak prosty był nasz test - mówi autorka badań Anya Hurlbert z brytyjskiego Uniwersytetu w Newcastle. Naukowcy przeprowadzili eksperyment podczas którego młodzi dorośli mężczyźni i kobiety wybierali tak szybko jak to możliwe jeden preferowany kolor z zaprezentowanych serii par kolorowych prostokątów. Ulubionym kolorem większości ludzi okazał się być niebieski - informują autorzy pracy.

d2lgae1

Zaobserwowano ponadto, że ze spektrum barw od czerwieni do zieleni kobiety preferują odcienie czerwone. To powoduje że ich wybór przesuwa się nieznacznie od niebieskiego w stronę czerwonego, co skutkuje wyborem kolorów takich jak różowy, liliowy i fioletowy jako ulubionych. Różnice preferencji pomiędzy płciami były tak oczywiste, że naukowcy byli w stanie na podstawie wybranych kolorów określić płeć badanego. Postanowili sprawdzić, czy różnice preferencji kolorystycznych obu płci są uwarunkowane biologicznie czy kulturowo. Po przeprowadzeniu tego samego testu wśród małej grupy Chińczyków, badacze doszli do wniosku że uwarunkowania kulturowe nie grają tu istotnej roli. Hulbert uważa, że jest to zależność biologiczna i proponuje przypomnieć sobie czasy naszych przodków i ich polowań oraz zbieractwa. Zdaniem autorów to właśnie wtedy dla kobiet ważne było dostrzeganie dojrzałych, czerwonych owoców.

- Ewolucja mogła ukształtować kobiety tak, aby wybierały kolory zbliżone do czerwonego - czerwone owoce, zaczerwienione zdrowe twarze - spekuluje Hulbert. - W kulturze raczej wykorzystuje się ten naturalny fakt.

Żeby potwierdzić uwarunkowania biologiczne różnicy w wyborze kolorów przez obie płci, naukowcy planują zbadać niemowlęta i małe dzieci przy użyciu zmodyfikowanej wersji testu. Jeżeli chodzi o sympatię do niebieskiego, Hulbert podejrzewa, że również może być ewolucyjnie uwarunkowana. Niebieskie niebo zwiastuje przecież ładną pogodę.

(PAP), mow /PFi, facet.wp.pl

d2lgae1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lgae1