Trwa ładowanie...
16-10-2015 10:38

Wydał 2 dolary, zarobi 5 milionów

Wydał 2 dolary, zarobi 5 milionówŹródło: CNN Newsource/x-news
d22zz5f
d22zz5f

Choć zazwyczaj sklepy ze starociami i antykwariaty wyglądają jak składnica skarbów, by odnaleźć w nich prawdziwe perełki, trzeba się mocno postarać i mieć przy tym mnóstwo szczęścia. Gdy jednak fortuna się do nas uśmiechnie, interes życia jest w zasięgu ręki.

Ta wiadomość zelektryzowała nie tylko miłośników staroci i antykwariuszy, ale całą Amerykę. Firma numizmatyczna Kagin's potwierdziła autentyczność nieznanej dotąd fotografii przedstawiającej Billy'ego Kida - legendarnego dziewiętnastowiecznego rewolwerowca i bohatera kryminalnego Dzikiego Zachodu. Kid stał się inspiracją dla wielu hollywoodzkich produkcji, a także Boba Dylana, który napisał piosenkę o słynnym pościgu za gangsterem.

Postać Kida to oczywiście nie jedyny powód do ekscytacji. Innym (i dla niektórych zapewne najważniejszym) są pieniądze - i to wcale niemałe. Mężczyzna, który wyszperał rzadką fotografię w jednym z kalifornijskich sklepów ze starociami w 2010 roku, kupił ją za... 2 dolary. Teraz po potwierdzeniu autentyczności przez ekspertów zdjęcie jest warte 5 milionów.

d22zz5f

- Kiedy zobaczyliśmy zdjęcie pierwszy raz, mieliśmy uzasadnione zastrzeżenia co do jego autentyczności. Oryginalne fotografie Billy'ego Kida są dla zachodniej Ameryki jak święty Graal - mówi David McCarthy z firmy, która zajęła się weryfikacją zdjęcia. Badanie autentyczności fotografii zajęło Kagin's rok: - Musieliśmy mieć pewność, że można określić i zweryfikować gdzie, kiedy i w jaki sposób zdjęcie zostało zrobione - tłumaczy McCarthy - Zwykłe podobieństwo w takich przypadkach nie wystarcza.

Warta 5 milionów dolarów fotografia jest nie tylko unikatowa, ale również oryginalna pod względem treści. Nie jest to zwykłe "pozowane" zdjęcie, jakich w czasach raczkującej fotografii było najwięcej, ale przedstawia kadr z życia - na fotografii widzimy Billy'ego Kida, który wraz z kilkoma członkami swojego gangu gra w krykieta.

Równie niesamowitych historii nie brakuje i na naszym podwórku - kilka lat temu w warszawskim antykwariacie pojawił się jedyny w Europie egzemplarz pierwszego numeru komiksu o Batmanie. Właściciel kupił go za bezcen. Po skontaktowaniu się z amerykańskim wydawcą komiksów o przygodach Człowieka-Nietoperza okazało się, że jest wart ponad 100 tysięcy dolarów.

d22zz5f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22zz5f