Trwa ładowanie...

Wykształcone kobiety piją więcej

Wykształcone kobiety piją więcejŹródło: Jupiterimages
d2rik0f
d2rik0f

Zamiłowanie studentów do alkoholu nikogo nie dziwi - studenci pili, piją i pić będą. Płeć nie ma tu zbyt wielkiego znaczenia. A co po studiach?

Okazuje się, że kobiety z wyższym wykształceniem dwa razy częściej zaglądają do kieliszka niż kobiety wykształcone słabiej i częściej również mają problemy z alkoholem. Podobna zależność istnieje co prawda u mężczyzn, ale nie jest aż tak widoczna. Czyżbyśmy byli bardziej odporni na skutki edukacji od kobiet?

Co więcej, kobiety, które mają problem z alkoholem, w dzieciństwie często osiągały lepsze wyniki w nauce i były prymuskami nawet jako przedszkolaki.

Ryzyko problemów z alkoholem u kobiet, które posiadają średnie wykształcenie, jest o 71 % wyższe niż u kobiet, które go nie posiadają. Natomiast "mgr" przed kobiecym nazwiskiem sprawia, że ryzyko to wzrasta do 86 % w porównaniu do gorzej wykształconych koleżanek. Strach pomyśleć, ile wynosi u pani doktor lub profesor...

d2rik0f

[

]( #opinions )

Jakie mogą być przyczyny tego zjawiska?

London School of Economics, która przeprowadziła badania, w swoim raporcie sugeruje, że jest to związane z późniejszym macierzyństwem takich kobiet, a zatem brakiem potrzeby bycia odpowiedzialną za podopiecznych, mniejszą ilością obowiązków rodzinnych, a także lepiej rozwijającą się karierą zawodową, co wiąże się z częstszym funkcjonowaniem w męskim środowisku (stanowiska kierownicze), w którym alkohol jest elementem "kultury".

d2rik0f

Problematyczna obecność alkoholu w życiu lepiej wykształconych kobiet może wynikać również z większych możliwości (również finansowych) i tendencji klasy średniej do prowadzenia stosunkowo hedonistycznego stylu życia: _ "Zależność między wykształceniem i tendencjami alkoholowymi może wynikać z intensywniejszego życia towarzyskiego, co sprzyja piciu, większego zaangażowania w tradycyjnie męskie sfery życia, co wiąże się ze społecznie akceptowanym spożywaniem alkoholu oraz z odkładania macierzyństwa i powiązanych z nim obowiązków na później"_ - czytamy w raporcie.

d2rik0f

[

]( #opinions )

Tendencja do spożywania alkoholu jest szczególnie widoczna na rynku wina, który ma się niezwykle dobrze, a jego konsumentami są w znaczącej części dobrze wykształcone i dobrze zarabiające kobiety.

No cóż, zwolennicy tezy, że wykształcenie szkodzi kobietom, mają wodę na swój młyn. Jest jednak jeszcze jeden klucz do wyjaśnienia tej zależności - kobiety w porównaniu do mężczyzn dużo łatwiej i szybciej uzależniają się od alkoholu.

d2rik0f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rik0f