CiekawostkiWynaleziono lek na alkoholizm

Wynaleziono lek na alkoholizm

Jak dotąd nie wynaleziono skutecznego leku, który niczym czarodziejska różdżka likwidowałby uzależnienie od alkoholu - pozostają półśrodki w rodzaju Esperalu, które działają jak terrorystyczny straszak na pijącego, oraz terapia. Ponadto chemiczne środki stosowane w terapii alkoholowej mają bardzo niską skuteczność, a z nałogiem każdy pijący musi poradzić sobie właściwie sam.

Wynaleziono lek na alkoholizm
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

15.02.2011 | aktual.: 15.02.2011 13:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Szwedzcy naukowcy z Uniwersytetu w Goteborgu zajęli się badaniami nad wynalezieniem leku, który nie tylko będzie skuteczny, ale ułatwi wyjście z alkoholowego nałogu poprzez zlikwidowanie pociągu do napojów wyskokowych. Wiele wskazuje na to, że im się udało!

Lek ma bezpośredni wpływ na tzw. odpowiedź dopaminową, która polega na tym, że w mózgu nałogowca (nie ważne czy będzie to alkoholik, czy nałogowy hazardzista) nałóg powoduje wydzielanie się dopaminy nazywanej "hormonem szczęścia". Nie pijąc, alkoholik odczuwa spadek dopaminy, co skłania go do sięgnięcia po kolejny kieliszek.

Wynalezione lekarstwo blokuje zależność praktykowania nałogu z poziomem dopaminy.

[

]( #opinions )

Prowadząca badania Hoifod Lido już nie może się doczekać, kiedy ruszą pierwsze medyczne testy na ludziach - badania przeprowadzone na szczurach wskazują na 85 % skuteczność leku! "Naprawdę wierzymy w nasz pomysł. Może mieć naprawdę pozytywne efekty, co udowodniły eksperymenty na zwierzętach".

Doktor ubolewa również, że pierwsze medyczne testy ludzi w związku z działaniem leku były już przygotowywane w przeszłości, jednak zrezygnowano z nich: "Badania kliniczne (...) były już w toku. Niestety, były prowadzone na zlecenie dużego koncernu farmaceutycznego, który zdecydował o wycofaniu się z kilku testów klinicznych, w tym tego, który dotyczył naszego projektu" - tłumaczy naukowiec, jednocześnie ciesząc się, że nowe testy nie będą zależeć od pieniędzy koncernów, a będą prowadzone na uniwersytecie.

[

]( #opinions )

Hoifod Lido podkreśla również, że wiąże z lekiem wielkie nadzieje nie tylko na podstawie badań na zwierzętach: testy przedkliniczne wskazują na niezwykle wysoką skuteczność, nieporównywalną do innych środków znanych i stosowanych w terapii alkoholowej. Ponadto lekarstwo jest bezpieczne, prawdopodobnie będą mogli stosować je również schizofrenicy (problemy z dopaminą są niejako wpisane w ich chorobę), nie ma poważnych skutków ubocznych.

O konkretnym terminie ewentualnego wprowadzenia leku na rynek będzie można jednak mówić dopiero po zakończeniu wszystkich faz badań, włącznie z przetestowaniem leku na ludziach.

Źródło artykułu:WP Facet
Komentarze (53)