Trwa ładowanie...
d18dp0b

Wypad za miasto. Rzeczy, które warto ze sobą zabrać

Lato w pełni, dlatego warto pomyśleć o całonocnym biwaku na łonie natury. Aby się do niego dobrze przygotować, należy spakować odpowiedni sprzęt. Warto postawić na sprawdzony ekwipunek przeznaczony dla prawdziwych survivalowców.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wszystko, co musisz zabrać ze sobą na biwak
Wszystko, co musisz zabrać ze sobą na biwak (Fotolia, Fot: Peter Atkins)
d18dp0b

Poza namiotem, śpiworem oraz racjami żywnościowymi przyda się jeszcze kilka narzędzi, których brak może uprzykrzyć biwak. Dlatego przed pakowaniem plecaka warto zrobić krótką listę, aby niczego nie zapomnieć.

Zawodowe krzesanie ognia

Rozpalanie ognia to prawdziwe wyzwanie, zwłaszcza jeśli nie masz do tego odpowiednich narzędzi. Zapałki i zapalniczka sprawdzą się w domu, ale nie możesz ryzykować, że podczas wypadu coś się z nimi stanie. Dlatego lepszym wyjściem będzie zakup niedrogiego gadżetu, jakim jest krzesiwo.

Nóż na wypad do lasu

Podstawowe narzędzie podczas najprostszych prac obozowych. Wspomoże zarówno przygotowanie podpałki do ogniskowego stosu, jak i krojenie warzyw czy mięs podczas przygotowywania posiłku. Warto zwrócić uwagę na jakość i rodzaj ostrza. Do najbardziej wymagających prac warto użyć noża full tang, w którym rękojeść i ostrze zrobione są z jednego kawałka stali nierdzewnej lub węglowej. Dzięki temu nie ryzykujesz, że ostrze zniszczy się w najmniej oczekiwanym momencie.

Domyślny opis zdjęcia na stronę główną Fotolia
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną

Biwakowe narzędzia

Nie każdy może sobie pozwolić na zabranie ze sobą kilku podstawowych narzędzi, takich jak pełnowymiarowa siekiera czy piła. Dlatego warto postawić na nieco mniejsze, ale za to wygodniejsze podczas wyjazdu modele. Podstawą będzie dobry toporek, który przyda się przede wszystkim do przygotowywania ogniskowego stosu. Powinien być nie tylko wytrzymały, ale również na tyle lekki, by można było bez problemu przytroczyć go do plecaka.

Zamiast zabierać ze sobą piłę, która przyda się tylko w określonych sytuacjach, możesz wybrać praktyczne narzędzia stanowiące połączenie piły i toporka lub maczety. Sprzęt z ostrymi ząbkami błyskawicznie poradzi sobie z grubymi konarami i będziesz w stanie w kilka chwil pociąć nawet najbardziej okazałe pnie.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Oczywiście każdy biwak może nieść za sobą ryzyko urazów. Dlatego przed wyruszeniem w drogę należy zapakować apteczkę pierwszej pomocy z bandażami, plastrami czy środkiem do odkażania ran.

Aby zminimalizować ryzyko skaleczeń i otarć, warto również wziąć ze sobą dobre rękawice robocze. Wykonane ze specjalnego materiału zapewniają odpowiednią oddychalność i ochronę przed urazami bez jednoczesnej utraty zręczności. Na lato warto zdecydować się na model z odsłoniętymi palcami, który łączy w sobie zalety rękawic roboczych z wygodą noszenia.

d18dp0b

Podziel się opinią

Share

d18dp0b

d18dp0b