Trwa ładowanie...
Technologie

"Wypompuj" to, co zjadłeś. Kontrowersyjne urządzenie pozwoli schudnąć?

Share
"Wypompuj" to, co zjadłeś. Kontrowersyjne urządzenie pozwoli schudnąć?
Źródło: Shutterstock.com
d31y031

Interwencja chirurgiczna to najpoważniejszy środek, jaki można przedsięwziąć w przypadku otyłości. Choć są to metody inwazyjne dla organizmu wiele osób decyduje się na operację pomniejszenia żołądka czy wszczepienia sztucznego "balona", który go zapełni. Osoby zdesperowane mają do dyspozycji nowe urządzenie - specjalną "pompę", za pomocą której można opróżnić żołądek z dopiero co zjedzonego posiłku. Brzmi obrzydliwie?

AspireAssist to urządzenie stworzone przez zespół Amerykanina Deana Kamena, wynalazcy transportera Segway, który podbił cały świat. Urządzanie działa na zasadzie sondy pokarmowej - tyle że w odwrotną stronę i pozwala opróżnić żołądek. Producent reklamuje pompę jako metodę "nieinwazyjną i odwracalną", która "pozwala jeść normalne posiłki".

Zasada jest prosta: jeśli chcemy schudnąć z pomocą AspireAssist po każdym posiłku musimy użyć pompy, która wytłoczy z naszego żołądka około 30 procent treści. Zaleca się, by operację zaczynać około pół godziny po posiłku, kiedy do mózgu dotarły już sygnały o sytości. W znieczuleniu miejscowym wprowadza się przez usta rurkę, która sięga aż do żołądka, i ma "wylot" w jamie brzusznej. Następnie uruchamia się pompę.

(fot. http://aspirebariatrics.com)

d31y031

AspireAssist ma być z założenia alternatywą dla operacji pomniejszenia żołądka. Urządzenie stało się jednak obiektem zmasowanej krytyki - przeciwnicy pompy powołują się zarówno na względy estetyczne, jak i medyczne oraz psychologiczne: - Nie mogę uwierzyć, że wymyślono gadżet, który pozwala obżartuchom objadać się, bez patrzenia na konsekwencje - stwierdził szef brytyjskiego Forum Otyłości.

Ponadto maszyna ma problemy z transportowaniem na zewnątrz niektórych rodzajów żywności - steków, makaronu czy kalafiora. Dietetycy podkreślają, że AspireAssist to dokładnie to samo, co wymioty u osób chorych na bulimię. Zwraca się również uwagę na zagrożenie odwodnieniem organizmu, podrażnieniami żołądka, infekcjami i anemią.

(fot. aspirebartrics.com)

d31y031

Z krytykami nie zgadzają się osoby, którym pompa pomogła stracić nadprogramowe kilogramy. Za terapią z użyciem AspireAssist opowiadają się również niektórzy lekarze.

Zobacz także

d31y031

Podziel się opinią

Share
d31y031
d31y031