Trwa ładowanie...
d384s07
d384s07
Ciekawostki

Wystarczy 21 minut, aby poprawić jakość małżeństwa

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d384s07

Amerykańscy naukowcy przekonują, że krótkie ćwiczenie pisemne może uratować niejedno małżeństwo. Wyniki badania zamieszczono na stronie internetowej Uniwersytetu Northwestern.

Badacze z tej uczelni doszli do wniosku, że trzy siedmiominutowe sesje poświęcone na wykonywanie ćwiczenia pisemnego, które polega na próbie spojrzenia na konflikt z partnerem z perspektywy neutralnego obserwatora (pragnącego dobra obojga małżonków), skutecznie pomaga w utrzymaniu satysfakcji ze związku na wysokim poziomie, a także zmniejsza stres odczuwany podczas rzeczywistych kłótni.

- Ten efekt występuje nie tylko w odniesieniu do satysfakcji małżeńskiej, ale towarzyszy też innym procesom międzyludzkim, jak namiętność i pożądanie, które są szczególnie podatne na niszczące działanie upływającego czasu - komentuje Eli Finkel, główny autor badania.

d384s07

Naukowcy poprosili 120 par, by co cztery miesiące (na przestrzeni dwóch lat) udzielały im informacji na temat doświadczanych uczuć miłości, namiętności, intymności, zaufania, przywiązania i satysfakcji w związku oraz prowadziły rejestr sytuacji, w których nastąpiła między nimi znacząca różnica zdań.

Po upływie roku wszystkie pary były nieco mniej zadowolone z małżeństwa niż wcześniej. U połowy z nich zastosowano opisaną wyżej niewielką interwencję.

Okazało się, że po upływie kolejnego roku, małżeństwom stosującym ćwiczenie pisemne udało się rozwiązać większość problemów oraz zbliżyć do siebie. Pomimo że częstotliwość kłótni nie uległa zmianie, chwile niezgody nie wywierały negatywnego wpływu na poziom satysfakcji małżeńskiej - niezależnie od ogólnej długości trwania związku.

- Życie w dobrze prosperującym małżeństwie to jeden z najsilniejszych wyznaczników szczęścia i zdrowia. Patrząc z tej perspektywy, uczestnictwo w siedmiominutowym ćwiczeniu pisemnym trzy razy w roku jest jedną z najlepszych inwestycji, na jaką mogą się zdecydować małżonkowie - podsumowuje Finkel. (PAP)

ooo/agt/ijuh

Zobacz: 30 dni, które odmienią twoje małżeństwo!

d384s07

Podziel się opinią

Share

d384s07

d384s07